POZOR! Změna otevírací doby na prodejně v PRAZE od 9. 7. Více zde...

Jak vybrat lyžařské boty

Na co byste si měli dávat pozor při výběru:
V první řadě byste si měli uvědomit, do které kategorie lyžaře se zařazujete. Lyžařské boty označované jako modely jsou určené pro rekreační lyžaře, kteří očekávají od boty pohodlí po dobu celého dne. Mají měkčí skelet, proto při náklonu nevyžadují, tak velké vynaložení tlaku. Výjimkou by měli být lyžaři s větší hmotností, kterým se tento typ může dostat až do přehnaného předklonu a tím pádem špatnému rozložení tlaku na lyže.

Univerzální bota je tvrdší, vhodná pro lyžaře, kteří dokáží na svahu pořádně zabrat.

Race modely patří vždy k nejtvrdším modelům u každé značky. Výhodou je, že čím tvrdší skelet, tím lepší přenos tlaku na lyže. Nevýhodou je velmi tenká vystýlka a malé pohodlí. V současnosti jsou snad všechny modely bot vybaveny vnitřní botičkou, která se vytvaruje podle nohy, proto nedoporučujeme tyto boty půjčovat. Výjimku tvoří takzvané rentalové boty, určené pro půjčovny, u kterých je použitý speciální materiál.

Další rada patří lyžařkám.
Doporučujeme jim vybírat pouze z dámských modelů. Důvod je jednoduchý. Ženy mají jinou stavbu nohy (jiná stavba lýtka, užší chodidla...) a samozřejmě podle těchto kritérií jsou lyžáky pro dámy navrhované.

Pro zákazníky mající s koupí všech problémy (vysoký nárt, široké chodilo či plochá noha) doporučujeme vybírat z modelů, které se dají tzv. vypěnit až po nazutí přímo v obchodě.

Děti to nemají lehké.
Noha jím totiž stále roste, proto většina rodičů volí variantu, aby lyžařské boty vydržely alespoň dvě sezóny. Je to pochopitelné, avšak ne vždy nejrozumnější. Možná stojí za zmínku připomenout fakt, že přibližně do sedmého roku děti lyžují automaticky v záklonu. Je to fyziologicky dané, proto ať jim koupíte boty s jakýmkoliv indexem ohybnosti (flexe), vždy je to bude přirozeně tlačit dozadu.

Největší důraz byste měli u nich dát na pohodlí. Při zkoušení u těch nejmenších lyžařů by měla být mezi zadní částí boty a patou nohy dítěte mezera cca. na 2 prsty. Důvod je prostý,v těsných botách může dítěti promrzat noha, a tím mu znepříjemnit pobyt na horách.

Pár rad na závěr:

  • vyzkoušejte si maximální počet bot.
  • vždy v nich zůstaňte pár minut a projděte se v obou botách
  • neřiďte se striktně velikostmi, každá firma má totiž vlastní číslování
  • nekupujte si příliš velké boty
  • v chladu skelety tuhnou a obouvání pro vás bude utrpením
  • při nákupu bot je nutné konzultovat výběr s odborníkem


Team Heliasportu Vám rád poradí ve vašem výběru.

email: shop@heliasport.cz
telefon: +420 776 707 504

© 2005–2018 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík