Hledáme nové kolegy do našich prodejen, více informací zde...

Jak vybrat lyžařské boty

Na co si dát pozor při výběru lyžařských botů

Typ lyžaře

Správně padnoucí lyžařská bota je základ lyžování a její výběr byste rozhodně neměli podcenit. Lyžáka, která dobře sedí, Vám zajistí dobrou kontrolu lyže a zároveň komfort při celodenním lyžování. Na začátku byste si měli uvědomit, jaký jste typ lyžaře. Pohodový rekreační lyžař má jiné nároky na lyžařskou botu než ryze sportovní lyžař nebo závodník. Rekreační lyžař ocení spíše měkčí a šiřší botu, která mu poskytne komfort při celodenním lyžování. Naopak sportovní lyžař potřebuje přesný a rychlý přenos síly do lyže, ten mu poskytne užší a tvrdší bota. 

Velikost a šířka boty

Samozřejmě je důležité zohlednit velikost a tvar nohy. Důležité je nejen délka chodidla, ale také šířka. Ta hraje velkou roli při výběru správné kategorii lyžařské boty. Příliš široká bota Vám nebude správně držet nohu a ve vyšších rychlostech bude obtížné ovládat lyži. Naopak příliš úzká bota bude nohu svírat a nebude komfortní na celodenní lyžování. Šířka lyžařských bot Nordica se udává přesně pro referenční velikost 260mm (menší a větší velikosti boty jsou pak proporcionálně užší, resp. širší) a pohybuje se v rozmezí 98mm - 104mm (93 - 95mm pro boty ze závodního oddělení).

Pro velikost boty používáme tzv. mondo označení. Jedná se o velikost vnitřní boty v milimetrech. Zde je tabulka přepočtu na ozančení v EU nebo UK velikostech. Při zkoušení lyžáků počítejte s tím, že vnitřní bota se po pár jízdách vytáhne, Je zbytečné kupovat si lyžáky s rezervou, bota by mohla být po vyšlápnutí zbytečně velká. Nohu v botě vždy řádně usaďte a zapněte přezky. Noha se po zapnutí zasune do paty lyžáky a udělá se více místa na prstech.

Tuhost boty - Flex index

Pro lepší orientaci v široké nabídce lyžařských bot Nordica může posloužit označení pomocí flex indexu. U většiny lyžáků Nordica je přímo součástí názvu modelu. Flex index udává jak je bota tuhá, respektivě jak moc síly je potřeba na ohyb komínu dopředu. Ale pozor, nejedná se o žádnou fyzikální veličinu. Jedná se o orientační číslo určené výrobcem a i dvě boty se stejným číslem mohou mít jinak tuhý ohyb komínu (např. použitím jinak tvrdých materiálů atd.). Proto flex index používete s citem a vždy botu řádně vyzkoušejte. Zohlednit je potřeba i jiné chování lyžáků v teple obchodu oproti mrznoucím horám.

Úpravy boty

Proč investovat trochu více peněz do kvalitnější lyžáky? Lepší boty Vám nabídnou mnohem více možností přizpůsobení se přímo na Vaši nohu, lepší zateplení a usazení nohy, a tudíž mnohem lepší požitek z Vašeho sportovní výkonu. Zde je přehled a základní vysvětlení několika technologií, které můžete nalézt u některých lyžařských bot Nordica:

Mikro přezky - šroubováním nastavitelná délka přezek

ACP (adjusteble cuff profile) - možnost rozšíření objemu komínu pro šiřší lýtko

Thermo Custom Fit - tepelně tvarovatelná vnitřní botička

Cork-Fit - speciální materiál vnitřní botičky z korku v oblasti kolem kotníků, vnitřní botička se nahřívá ve speciální peci, korek se pak přesně vytvaruje v nejdůležitěšjí oblasti kolem kotníků a achylovky, korek zároveň působí jako velmi dobrá tepelná izolace

INFRA-RED - zcela nový systém tvarování skeletu lyžařských bot Nordica. Problémové místo skeletu se nahřeje infralampou a pomocí speciálního nářadí vytáhne tak, aby tlak na nohu v daném místě ustal. Díky tomu pak nemusíte kupovat zbytečně širokou botu např. kvůli jednomu problémovému místu na noze, lyžáka se v tomto místě dotvaruje. Pro více informací o této technologii doporučujeme navštívit naše prodejny vybavené INFRA-RED příslušenstvím, personál Vám zodpoví Vaše bližší otázky.

GRIP-WALK podrážka - nová typ podpatěnek, který usnaďnuje chůzi

Doplňky

Do bot doporučujeme pořídit sportovně ortopedické stélky, které Vám zajistí podporu klenby a tudíž lepší usazení nohy v botě.

Nezapomeňte ani na řádné lyžařské podkolenky. Správná podkolenka zmírňuje tlak v oblasti holeně a lýtka.

Pro opravdové zmrzlíky je možné pořídit vyhřívané stélky nebo ponožky do lyžáků.

Každý správný lyžař nezapomene ani na vak na boty a vysoušeče.

 

Jak si u nás vybrat správně boty NORDICA

A nyní už ke konkrétním modelovým třídám lyžařských bot Nordica

Lyžařské boty z modelové řady NORDICA Cruise jsou určené pro rekreační lyžaře, kteří očekávají od boty pohodlí po dobu celého dne. Boty mají měkčí skelet, který při náklonu nevyžaduje tak velké vynaložení tlaku. Tento typ sjezdových bot se vyznačuje flexí 45 - 80 a šířka skeletu 104 mm.

 

Pro sportovní lyžaře, kteří chtějí mít dobrou kontrolu nad lyží, se hodí středně široká bota v šířce skeletu 100 - 102 mm. Flexe u těchto modelů může být v rozsahu 80 - 130. Vybírat můžete z modelové rodiny řady  NORDICA Sportmachine, Speedmachine.

Lyžaři, kteří hledají maximální výkon, by měly vybírat mezi modely řady PromachineNORDICA Dobermann GP a GPX. Jedná se ryze sportovní modely s šíří 98 mm a flexí 100 - 140. Tyto boty poskytují maximální fixaci nohy a skvělý přenos síly do lyže. 

Nabízíme také ryze závodní lyžáky s označením Dobermann WC (flexe 130 - 150 a šíře 93 mm).

Nejnovější řada lyžařských bot NORDICA Strider je určená jak na lyžování, tak na tůru. Speciální konstrukce umožňuje uvolnění komínu pro snažší chůzi. Jsou charakteristické malou váhou, super designem s šířkou skeletu 100 mm. Šlape se s nimi snáze do kopců v kombinaci s bezkopromisním sjezdem dolů upraveným nebo neupraveným terénem.

Další rada patří lyžařkám.
Doporučujeme jim vybírat pouze z dámských modelů. Důvod je jednoduchý. Ženy mají jinou stavbu lýtka a užší chodidla a samozřejmě s tím výrobce počítá, aby dámská lyžařská bota co nejlépe seděla.

Sjezdové boty Nordica Helia Sport

Rada jaké lyžařské boty pro děti.
Pro děti vybírejte lyžáky s více přeskami pro lepší upnutí nohy. Nechte dětem v botech mezeru, ať nedojde k promrznutí nohou. Důležíté je pohodlí. Jde přece o to si na horách užít. Dětské lyžařské boty NORDICA najdete zde.

Pár rad na závěr:

  • vyzkoušejte si maximální počet bot
  • v lyžácích je lepší stát a pohybovat se než jen sedět
  • zůstaňte v botách pár minut
  • neřiďte se striktně velikostmi, každá firma má totiž vlastní číslování
  • boty se kupují na míru nohy, jedná se o sportovní vybavení, které musí sedět
  • při nákupu bot je vhodné se poradit s odborníkem


Team Heliasportu Vám rád poradí ve vašem výběru.

email: shop@heliasport.cz
telefon: +420 776 707 504

© 2005–2019 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík