Doručení do Vánoc garantujeme u objednávek obdržených do 18.12. Výměna zboží do 10.1.

Jak vybrat lyžařské boty

Správně padnoucí lyžařská bota je základ lyžování a její výběr byste rozhodně neměli podcenit. Lyžák, který dobře sedí, vám zajistí dobrou kontrolu lyže a zároveň komfort při celodenním lyžování

 

Na co si dát pozor při výběru lyžařských bot

Typ lyžaře

Na začátku byste si měli uvědomit, jaký jste typ lyžaře. Pohodový lyžař začátečník má jiné nároky na lyžařskou botu než ryze sportovní lyžař nebo závodník. Rekreační lyžař ocení spíše měkčí a šiřší botu, která mu poskytne komfort při celodenním lyžování. Naopak sportovní lyžař potřebuje přesný a rychlý přenos síly do lyže, ten mu poskytne užší a tvrdší bota. Tyto parametry splňují například stylové lyžařské boty Nordica Speedmachine.

Velikost boty

Samozřejmě je důležité zohlednit velikost a tvar nohy. Pro velikost boty používáme tzv. mondo označení. Jedná se o velikost vnitřní boty v milimetrech - délku stélky ve vnitřní botě. Tabulka velikostí lyžařských bot slouží pro přepočet na označení v EU nebo UK velikostech. Při zkoušení lyžáků počítejte s tím, že vnitřní bota se po pár jízdách vytáhne. Je zbytečné kupovat si lyžáky s rezervou, bota by mohla být po vyšlápnutí zbytečně velká. Nohu v botě vždy řádně usaďte a zapněte přezky. Noha se po zapnutí zasune do paty lyžáku a udělá se více místa na prstech.

Důležité je neplést si vnitřní velikost boty, podle které vybíráme lyžařskou botu na nohu (délka vnitřní stélky) s vnější velikostí skeletu (tento údaj je potřeba při nastavování vázání lyže a na lyžácích je zpravidla vyražen z boku na patě).

 

Šířka boty

Důležitá je nejen délka chodidla, ale také šířka. Ta hraje velkou roli při výběru správné kategorie lyžařské boty. Příliš široká bota vám nebude správně držet nohu a ve vyšších rychlostech bude obtížné ovládat lyži. Naopak příliš úzká bota bude nohu svírat a nebude komfortní na celodenní lyžování.

Šířka lyžařských bot Nordica se udává přesně pro referenční velikost 260 mm (menší a větší velikosti boty jsou pak proporcionálně užší, resp. širší) a pohybuje se v rozmezí 98 - 104 mm . Dle šířky poznáme boty:

 • 93 - 95 mm: závodní lyžařské boty
 • 98 mm: polozávodní lyžařské boty
 • 100 mm: sportovní lyžařské boty
 • 102 - 103 mm: univerzální a většina dámských lyžařských bot
 • 104 mm a víc: rekreační lyžařské boty

 

Tuhost boty - Flex index

Pro lepší orientaci v široké nabídce lyžařských bot Nordica může posloužit označení pomocí flex indexu. U většiny lyžáků Nordica je přímo součástí názvu modelu. Flex index udává jak je bota tuhá, respektivě jak moc síly je potřeba na ohyb komínu dopředu. Jedná se však skutečně o orientační číslo určené výrobcem a i dvě boty se stejným číslem mohou mít jinak tuhý ohyb komínu (např. použitím jinak tvrdých materiálů atd.).

Proto flex index používejte s citem a vždy botu řádně vyzkoušejte. Zohlednit je potřeba i jiné chování lyžáků v teple obchodu oproti mrznoucím horám. I zde dokážeme lyžáky dle flex indexu zařadit:

 • 25 - 60: velmi měkké boty jen pro velmi nenáročné
 • 60 - 80: pro rekreační lyžaře
 • 80 - 100: začínající sportovci a lyžařky
 • 100 - 120: pokročilí sportovci
 • 120 - 140: závodní boty pro ženy a pokročilé lyžaře
 • 140 a výš: závodní lyžařské boty pro muže

 

Úpravy boty

Proč investovat trochu více peněz do kvalitnějších lyžáků? Lepší boty vám nabídnou mnohem více možností přizpůsobení se přímo na vaši nohu, lepší zateplení a usazení nohy, a tudíž mnohem lepší požitek z vašeho sportovní výkonu. Zde je přehled a základní vysvětlení technologií, které najdete u některých lyžařských bot Nordica:

 • Mikro přezky: šroubováním nastavitelná délka přezek
 • ACP (adjustable cuff profile): možnost rozšíření objemu komínu pro šiřší lýtko
 • Thermo Custom Fit: tepelně tvarovatelná vnitřní botička
 • Cork-Fit: speciální materiál vnitřní botičky z korku v oblasti kolem kotníků. Vnitřní botička se nahřívá ve speciální peci, korek se pak přesně vytvaruje v nejdůležitěšjí oblasti kolem kotníků a achylovky. Korek zároveň působí jako velmi dobrá tepelná izolace
 • INFRA-RED - zcela nový systém tvarování skeletu lyžařských bot Nordica. Problémové místo skeletu se nahřeje infralampou a pomocí speciálního nářadí vytáhne tak, aby tlak na nohu v daném místě ustal. Díky tomu pak nemusíte kupovat zbytečně širokou botu, lyžák se v tomto místě dotvaruje. 
 • GRIP-WALK podrážka - nový typ podpatěnek, který usnadňuje chůzi

 

Jak si u nás vybrat správně boty NORDICA

A nyní už ke konkrétním modelovým třídám lyžařských bot Nordica.

Lyžařské boty z modelové řady NORDICA Cruise jsou určené pro rekreační lyžaře, kteří očekávají od boty pohodlí po dobu celého dne. Boty mají měkčí skelet, který při náklonu nevyžaduje tak velké vynaložení tlaku. Tento typ sjezdových bot se vyznačuje flexí 45 - 80 a šířkou skeletu 104 mm. 

Pro sportovní lyžaře, kteří chtějí mít dobrou kontrolu nad lyží, se hodí středně široká bota v šířce skeletu 100 - 102 mm. Flexe u těchto modelů může být v rozsahu 80 - 130. Vybírat můžete z modelové řady NORDICA Sportmachine, Speedmachine.

Lyžaři, kteří hledají maximální výkon, by měli vybírat mezi modely řady Promachine, NORDICA Dobermann GP a GPX. Jedná se ryze sportovní modely s šíří 98 mm a flexí 100 - 140. Tyto boty poskytují maximální fixaci nohy a skvělý přenos síly do lyže. Nabízíme také ryze závodní lyžáky s označením Dobermann WC (flexe 130 - 150 a šíře 93 mm).

Nejnovější řada lyžařských bot NORDICA Strider je určená jak na lyžování, tak na tůru. Speciální konstrukce umožňuje uvolnění komínu pro snažší chůzi. Jsou charakteristické malou váhou, super designem s šířkou skeletu 100 mm. Šlape se s nimi snáze do kopců v kombinaci s bezkopromisním sjezdem dolů upraveným nebo neupraveným terénem.

 

Lyžařské boty pro dámy 

Ženám doporučujeme vybírat pouze z dámských modelů. Důvod je jednoduchý - ženy mají jinou stavbu lýtka a užší chodidla a samozřejmě s tím výrobce počítá, aby dámské lyžařské boty co nejlépe seděly. Slečny se mohou porozhlédnout v kategorii dívčích lyžařských botDámské boty na lyže nabízíme v různých řadách dle pokročilosti. Svůj model si vyberou začátečnice i pokročilé lyžařky.

Lyžařské boty pro děti

Pro děti vybírejte lyžáky s více přezkami pro lepší upnutí nohy. Nechte dětem v botách mezeru, ať nedojde k promrznutí nohou. Hodně rodičů řeší také velikost, protože děti rychle rostou, zato lyžáky už ne. I když existují výjimky - boty na lyže s nastavitelnou velikostí budou „růst spolu s nimi“. Na druhou stranu kvalitní boty vydrží roky, takže je využijí i mladší sourozenci.

Pozor na to, jak si malý lyžař na lyžování troufá. Začátečník by se měl cítit uvolněně a měl by mít možnost postupně vypilovávat svou techniku. Boty s flex indexem 45 umožňují dělat rychlé pokroky a jsou zároveň velmi pohodlné. Ambiciózní a trénované děti skočí po lyžácích pro pokročilé. Dětské lyžařské boty NORDICA jsou bezpečné a kvalitní.

Doplňky pro lyžařské boty

Do bot doporučujeme pořídit sportovně ortopedické stélky, které vám zajistí podporu klenby a tudíž lepší usazení nohy v botě. Nezapomeňte ani na řádné lyžařské podkolenky. Správná podkolenka zmírňuje tlak v oblasti holeně a lýtka. A co když je mi zima na nohy? Pro opravdové zmrzlíky je možné pořídit vyhřívané stélky nebo ponožky do lyžáků. Na mysli mějte také vak na boty a vysoušeče.

 

Pár rad na závěr, jak koupit lyžařské boty:

 • vyzkoušejte si maximální počet bot
 • v lyžácích je lepší stát a pohybovat se než jen sedět
 • zůstaňte v botách pár minut
 • neřiďte se striktně velikostmi, každá firma má totiž vlastní číslování
 • boty se kupují na míru nohy, jedná se o sportovní vybavení, které musí sedět
 • při nákupu bot je vhodné se poradit s odborníkem

 

Pro perfektní zážitek z lyžování je nutné mít lyže i lyžáky ve 100 % stavu. Naší zásadou je poskytovat nejen skvělé prodejní a poradenské služby, ale také nadstandardní servis. Díky 6ti pobočkám v ČR  jsme vám vždy nablízku a naši zkušení servismani zaručí, že vaše vybavení bude jako znovuzrozené.

Pro příležitostné lyžaře je k dispozici naše půjčovna. Do rukou se vám dostanou nejnovější kousky lyží a lyžáků k okamžitému zapůjčení. Plánujete nákup nového vybavení, ale nejste si jistí, jestli vám nové boty budou vyhovovat? Naše zboží můžete testovat, jak je libo a rozhodnout se už bude maličkost. Speciálně pro děti jsme připravili dětský lyžařský set na celou sezónu za zvýhodněnou cenu.

 

Sháníte další sportovní vybavení? Pomůžeme vám také například s výběrem lyží. A co letní sportování? Přečtěte si jak vybrat elektrokolo v našem obsáhlém návodu.

 

© 2005–2023 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík