Jak vybrat lyže

Vybírat sportovní vybavení je někdy náročné, zvlášť, když se jedná o investici na delší dobu. Sepsali jsme proto jednoduchý a přehledný návod, jak vybrat ty nejlepší lyže pro vás.

 

Jaké parametry zvážit při výběru lyží?

 

Délka

Jak vybrat správnou délku lyží? Nejuniverzálnější délka sjezdových lyží je po kořen nosu stojícího člověka. Milovník krátkého řezaného oblouku zvolí kratší lyži přibližně po bradu. Ten, kdo jezdí rychleji a vykrajuje delší oblouk volí delší lyže řádově na výšku postavy.

Šířka

Širší lyže doporučujeme použít do terénu. Dle typu se převážne používají allmountain a freeride lyže. Užší lyže se zase používají na sjezdovkách. Vhodné jsou proto sportovní lyže.

Tvrdost

Měkčí lyže mají kompozitové jádro. Jsou vhodné pro rekreační lyžaře s nižší hmotností. Naopak, pokud už nějaké ty zkušenosti máte a váhově se pohybujete ve vyšších jednotkách, vhodnější budou tvrdší lyže s dřevěným jádrem.

Rádius

Rádius lyže je velice důležitým charakterovým prvkem lyže. Udává se v metrech a poznáme:

  • krátký rádius - lyže se snáze ovládají a mají větší točivost, avšak nedoporučujeme pro vysoké rychlosti
  • dlouhý rádius - naopak vhodné pro vyšší rychlosti a k delším obloukům

 

Jaké mám zkušenosti s lyžováním?

 

V potaz musíte vždy brát také vaše lyžařské dovednosti, dynamiku jízdy a v neposlední řadě vaši váhu, která má nemalý vliv na přenesení tlaku a ovlivňuje točivost lyže v oblouku. Je potřeba si položit otázku, jak lyžujete. Někdo má raději kratší oblouky s ne tak velkým důrazem na rychlost, naopak jsou lyžaři, kteří mají rádi rychlou jízdu s většími oblouky. Podle zkušeností rozlišujeme:

Lyže pro začátečníky

Nezkušený lyžař nejvíce ocení lyže kratší a měkčí. A jaký rádius by měly mít lyže pro začátečníky? Ideální je hodnota 10 až 14 m. Mluvíme tedy o lyžích pro krátký oblouk, tzv. slalomkách.

Lyže pro středně pokročilé

Nebo také lyže pro rekreační jízdu. Rádius se v této kategorii pohybuje v rozmezí 14 až 17 m. Patří sem převážně allmountain a allround lyže.

Lyže pro pokročilé

Zkušenější lyžař potřebuje lyže tvrdší a delší - vybere si z nabídky závodních lyží. Tyto produkty dosahují rádiusu většího než 17 metrů (tzv. obřačky) neboli lyže pro dlouhý oblouk, jsou vhodné především pro upravené sjezdovky (nesmí být úzké).

 

Čím se liší dámské a dětské sjezdové lyže?

 

Dámské sjezdové lyže

Od klasických modelů se liší tím, že jsou lehčí, měkčí pro snadnější ovládání. Mají užší špičku pro snadnější zahájení oblouku. Důraz je kladen na design, ke kterému žena často přihlédne. Najdete zde modely pro začátečnice i pokročilé lyžařky.

Dětské sjezdové lyže

Dětské a juniorské lyže musí být co nejlehčí, aby se výborně ovládaly. Jejich rádius obvykle nepřesáhne 10 metrů. Ideální je, když si dítě vybere lyže spolu s vámi. Společně vyberete vhodný design a zároveň se ujistíte, že jsou lyže kvalitní a bezpečné. Jejich délka by neměla přesáhnout bradu dítěte.

Jaké existují typy sjezdových lyží?

 

Kategorie ALLMOUNTAIN

Jedná se o univerzálky s o něco širším středem (70 - 80 mm) než mají třeba slalomky nebo obřačky. Mají měkčí složení, jsou širší pod botou a krojení odpovídá střednímu oblouku. Jsou vhodné na upravené i neupravené sjezdovky jak pro začáteníky, tak i pro středně pokročilé lyžaře a lyžařky.

 

Kategorie ZÁVODNÍ

Tato kategorie zahrnuje komerční a závodní modely. Komerční modely lyží vycházejí konstrukčně ze závodní řady. Nejsou tak tvrdé a nesplňují oficiálně nastavené FIS parametry. Dělí se na slalomky - lyže pro krátký řezaný oblouk a obřačky pro dlouhý oblouk. Střed lyže je 66 - 70 mm.

Tato kategorie je určena pro pokročilé lyžaře. Závodní modely musí splňovat FIS pravidla pro jednotlivé alpské disciplíny a dělí se na lyže pro slalom, obří slalom, super G a sjezd. V případě zájmu prodáváme závodní lyže NORDICA.

 

Kategorie FREERIDE


Máte rádi volnost a prašan, tak jste tu správně. Tyto lyže jsou konstruovány s širokým středem pod botou (85 - 110 mm) právě pro jízdu ve volném terénu a mimo sjezdovky. 

Prodáváme lyže značky Atomic, Nordica, Salomon a další. Využijte možnosti vyzkoušet lyže v našem testovacím centu v ski areálu KOUTY při testovacích akcích pro veřejnost. Lyže si můžete také půjčit v jedné z našich půjčoven.

 

Sháníte další sportovní vybavení? Pomůžeme vám také například s výběrem běžek. A co letní sportování? Přečtěte si, jak vybrat elektrokolo v našem obsáhlém návodu.

© 2005–2023 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík