POZOR! Změna otevírací doby na prodejně v PRAZE od 9. 7. Více zde...

Jak vybrat lyže

Především je nutné si uvědomit, jak na lyžích jezdím. A to nejen co se týče dovedností, ale popřemýšlet i o tom, jaké nejradši dělám oblouky, kratší, střední, delší, jak jezdím rychle, kde jezdím.

U výběru konkrétních modelů lze do jisté míry dát na různé spotřebitelské testy lyží, renomé značek a hlavně cenné rady odborných prodavačů ve specializovaných obchodech.

Využijte možnosti vyzkoušet lyže v našich test centrech nebo při testovacích akcích pro veřejnost.

Více na www.heliasport.cz

Jak vybrat správnou délku

Jedno z největších dilemat u nákupu lyží v posledních letech. Po radikálním zkrácení v minulých letech se dá říci, že je znatelný návrat od extrémně krátkých délek a ustálení na rozumném kompromisu, který se dá jednoduše aplikovat na všechny kategorie lyží vyjma naprostých specialit.

Nejuniverzálnější délkou je lyže dlouhá ke kořenu nosu vzpřímeně stojícího člověka. Myšlena je tady skutečná výška lyže postavená na zemi vedle člověka. Délka uvedená na lyži je ve skutečnosti o něco větší, neboť se měří rozvinutá délka lyže po skluznici.

Kdo jezdí spíše pomaleji a nebo má rád krátké řezané oblouky, zvolí lyži třeba i o deset centimetrů kratší, tedy přibližně k bradě, nebo i méně, ale to už skutečně na úkor všestrannosti lyže. Kdo má naopak převážně rád rychlejší dlouhé oblouky, může naopak deset centimetrů přidat a vzít zhruba výšku postavy. A pokud se někdo cítí, že na to má, může klidně přidat ještě pět, deset centimetrů a mít lyži na opravdu rychlé ježdění. Ale to už je zase na úkor točivosti a spíše pro borce, kteří opravdu vědí, do čeho jdou.

Při výběru délky je také dobré zohlednit tvrdost lyže. Tvrdší lyži můžete vzít v kratší délce, naopak měkčí lyži raději v délce větší. Určitě je vhodné se poradit s odborníkem.

Jak se vyznat v kategoriích sjezdových lyží

Kategorie WC RACE
Kategorie RACE
Kategorie CROSS
Kategorie ALLROUND
Kategorie FREERIDE
Kategorie Allmountain
Kategorie Dámské
Kategorie Junior

Team Heliasportu Vám rád poradí ve vašem výběru.

Email: shop@heliasport.cz
Telefon: +420 776 707 504


Kategorie WC RACE
Originál závodní lyže ze závodního oddělení. V Itálii ručně dělaná obřačka i slalomka je určena pro lyžarě, kteří se nebojí pořádně zakousnout do sjezdovky a chtějí si užít pocit závodníka světového poháru. Konstrukce s dřevěným jádrem, titanal.

Samostatná lyže s podložkou.

Kategorie RACE
SL - slalomka
Oblíbená kategorie díky své snadné ovladatelnosti. Dokonale malý rádius (od 10 - 13,5m) umožňuje lehké ovládání pro běžné lyžaře, ale i dokonale řezaný oblouk pro náročného carvera. Slalomka jde rychle do zahájení oblouku má výborné jízdní vlastnosti zejména na tvrdé sjezdovce. Délka lyže závisí na výšce postavy a stylu jízdy (ženy od 150 - 155 cm, muži 155 - 165).

GS - obřačka
Kategorie je určena pro zkušené lyžaře, kteří mají rádi rychlost. Tyto lyže mají svoje kouzlo na širokých upravených sjezdovkách. Rekreační lyžař nedokáže vychutnat všechny její přednosti jako jsou rychlá jízda po hranách a dobrá vodivost v oblouku. Většinou narazí na problém s ovladatelností lyže při nízkých rychlostech.

RC - racecarver
Odladěná verze závodních lyží, vhodná na upravenou sjezdovku. Lyže pro velmi sportovního lyžaře milující racecarving.

Kategorie CROSS
Stále populárnější závody ve skicrossu dali před pár lety vzniknout kategorii lyží, které z počátku výrobci prezentovali právě pod hlavičkou tohoto sportu dnes u toho někteří zůstávají, jiní již tuto návaznost ani neuvádějí a slovo cross berou jako „křížem skrz kategorie" tedy takové sportovně universální lyže na upravenou trať pro střední až delší oblouky. Většinou jich bývá celá řada od nejvyšších vysoce kvalitních sportovních modelů, které se podobají, nebo jsou někdy i shodné s racecarvery až po umírněnější sportovní modely. Jakožto lyže určené z 90ti procent pro upravené tratě jsou široké zhruba v rozmezí 65-68 a spíše výjimečně až k 72mm.

Kategorie ALLROUND
U nás a vůbec ve střední Evropě jsou nejrozšířenější kategorií univerzální lyže pro rekreační a sportovně rekreační lyžování na upravených tratích.

Právě těchto najdeme v našich obchodech asi nejvíce - počínaje začátečnickými modely jednoduché konstrukce za přívětivé peníze, které nabízejí pohodové poježdění v rekreačním tempu a konče konstrukčně, materiálově i cenově top modely, které jsou co do jízdních kvalit srovnatelné s Race a skicross modely (jen je zde použitý menší rádius většinou někde mezi racecarvery a slalomkami). Šířka pod botou se zde stále drží kolem 67-72mm.

Kategorie FREERIDE
Zatímco ještě před pár lety byla šířka lyže v jejím středu spíše doplňkovou informací, dnes je téměř nejdůležitějším číslem, které nám leccos prozradí o charakteru lyže. Trendem posledních let je totiž lyžování ve volném, či prostě neupraveném terénu. A tady přichází ke slovu právě šířka lyže.

Čím je lyže širší, tím více je nosnější v měkkém sněhu a zároveň také tolerantnější k jezdcovým nedokonalostem. A z toho vychází jednoznačný trend k rozšiřování univerzálních lyží pro běžné rekreační lyžování i mimo sjezdovky, při zachování velmi dobrých vlastností na tvrdém až ledovatém sněhu. Hraje se zde doslova o milimetry a dá se říci, že při porovnání dvou různě širokých lyží pozná i laik každých pár milimetrů velmi výrazně.

Kategorie ALLMOUNTAIN
Allmountain jsou rozšířené spolubojovnice Allroundů, respektive oprávněnější nositelé jejich jména. Jestli mají být nějaké lyže ve škatulce "univerzální", tak právě tyhle. Jsou poněkud buclatější, ne však zas příliš, prostě tak akorát, aby jezdily dobře jak na sjezdovce, tak v terénu. V milimetrech se to dá vyjádřit rozpětím asi 75-85mm šířky pod botou. Pro největší procento lyžařů jsou právě allmountain ta nejvhodnější prkénka. Větší šířka pod botou nahrává tolerantnosti, nosnosti v obtížném sněhu, což často může být i rozježděná sjezdovka. Zároveň zde není šířka hnaná do extrémů, takže lyže nepůsobí na nohou nějak široce a také velmi dobře drží na hranách. Prostě vynikající kombinace pro každodenní realitu na sjezdovkách a třeba i občasné výlety mimo ně.

Kategorie DÁMSKÉ
Samostatnou kapitolou, která se v posledních letech usadila pevně na trhu, jsou lyže speciálně určené pro ženy. Na první pohled je většinou poznáme podle designu, který bývá originální. Uvnitř to však bývají podobné lyže jako běžné unisex modely, často jen s jiným kabátem, někdy třeba i trochu měkčí a přizpůsobené většinou pro nižší hmotnost žen a dívek. Platí zde to samé jako u ostatních lyží, jen s přihlédnutím k tomu, že do výběru často musíte zahrnout i design.

Kategorie JUNIOR
Tato kategorie je věnována nejmenším lyžařům.

© 2005–2018 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík