Jak vybrat elektrokolo

Elektrokola zažívají boom. Jezdí na nich čím dál více lidí a s tím jde ruku v ruce i jejich technologický vývoj. Výrobci chrlí na trh mnoho novinek a modelů a není jednoduché se v nich vyznat. Zvláště, když mnoha technickým údajům laik nemůže při nejlepší vůli rozumět.

Abyste se při výběru elektrokola neutopili v technických detailech, připravili jsme výběr základních parametrů, které vám s nákupem pomohou.

Nejdřív však musíte mít jasno v tom...

...Kolik a kde chcete jezdit?

Elektrická kola kopírují rozdělení klasických kol. V nabídce tak najdete silniční elektrokola, horská elektrokola i univerzální elektrokola treková. Upraveným rámem se odlišují dámská elektrokola. Specifickou kategorií jsou městská elektrokola, která slouží na nenáročné pojíždění po městě.

Jak už jsme uvedli v úvodu, díky velkému boomu a nástupu nových technologií dnes specializované silniční či horské modely elektrokol dokáží to stejné jako klasické modely a poradí si s extrémním terénem i ambiciózními sportovními cíli.

Typ kola Použití Stavba kola
Městské elektrokolo

Jízda po městě, do zaměstnání, na nákup.

Vzpřímený posed, měkký sedák, baterie na nosiči.

Trekové elektrokolo

Rodinné cyklovýlety, turistika v mírném či středně těžkém terénu.

Kvalitnější komponenty, sportovnější geometrie, větší kapacita baterie = delší dojezd.

Horské elektrokolo

Kolo do náročného terénu. Pro horskou turistiku.

Pevnější a robustnější konstrukce. Odpružení. Baterie v rámu.

Dámské elektrokolo

Pro městské ježdění nebo běžnou cykloturistiku v méně náročném terénu.

Kombinace prvků městských a trekových kol. Snížený rám.

Pokud věříte svým oblíbeným značkám, v naší nabídce najdete hlavně elektrokola Specialized a elektrokola KTM

Jaké parametry sledovat při výběru elektrokola?

 

  • Dojezd

Pokud máte radši krátké vyjížďky ve stylu „trochu přírody, hospůdka a domů“, nemusíte tento parametr příliš řešit. Všechna elektrická kola dnes zvládají bez problémů ujet kolem 30 – 40 km. Pokud chcete na kole projet kus světa, tak si ale dojezd zvolte jako jeden z hlavních parametrů.

Ovlivňuje ho hlavně kapacita baterie. Čím větší kapacita, tím více kilometrů.

Kapacita baterie Orientační dojezd

Baterie s kapacitou 10 aH

50 Km

Baterie s kapacitou 12 aH

80 Km

Baterie s kapacitou 15 aH

100 Km

Dojezd ovlivňuje i umístění motoru – středové umístění znamená větší dojezd. Stejně tak dojezd ovlivní i další parametry baterie i motoru. Vliv má i terén. V kopcích, kdy baterie spíná a vypíná se baterie vybije o trochu rychleji než při plynulé jízdě po rovině.

Mějte také na paměti, že čím „objemnější“ baterie, tím je i těžší a o to více ovlivňuje váhu a jízdní vlastnosti kola. Proto se zatím příliš neprosadily ultra kapacitní baterie.

  • Typ motoru

Volba umístění ovlivňuje jízdní vlastnosti, ale i cenu kola. Kola s motorem uprostřed mají nejlepší jízdní vlastnosti, ale jsou dražší. Proto se využívají hlavně u prémiových modelů, kde je hlavním parametrem i co největší zážitek z jízdy a maximální podobnost s jízdou na klasickém kole. Elektrokola se zadním motorem jsou častější u modelů pro městské poježdění.

Motor v náboji předního kola – Není moc častý. Občas na něj narazíte u nejlevnějších modelů nebo u městských elektrokol.

Motor v náboji zadního kola – Větší vliv na jízdní vlastnosti je vyvážen zpravidla nižší cenou. Používá se u silničních elektrokol.

Středový motor – Pokud chcete co nejlepší zážitek z jízdy, je toto umístění nejlepší. Nejméně ovlivňuje jízdní vlastnosti a v tomto umístění motor i nejplynuleji „zabírá“. Středový motor využívají celoodpružená elektrokola, protože pozitivní vliv na jízdu oceníte zejména v těžkém terénu.

  • Umístění baterie

Většinou to první, čeho si na kole všimnete. Baterie pro elektrokola zabírají docela hodně místa a výrazně mění design kola. Baterie mají vliv i na jízdní vlastnosti. Zde platí, že čím blíže těžišti kola a čím níže je uložená, tím lepší a plynulejší je jízda.

Baterie v rámu

Rámová baterie je asi nejrozšířenější variantou. Najdete ji na hlavním rámu, tam kde bývá u klasických kol láhev na pití. Mezi výhody patří umístění blízko těžiště kola, má tedy jen malý vliv na jízdní vlastnosti a kolo se chová „přirozeně“. Umožňuje také zachovat standardní geometrii a design kola. Příkladem může být třeba elektrokolo KTM Bosch.

Baterie za sedlovou tyčí

Dobré jízdní vlastnosti mají i kola s baterií na sedlové tyči. Hlavně díky tomu, že váha baterie leží na pro kolo přirozeném místě hlavního svislého rámu, kde zároveň působí i váha jezdce. Zároveň ale ovlivňuje šlapací soustavu a takováto kola mají méně rychlostních převodů. Je tak vhodnější hlavně pro městská elektrokola a levnější modely pro kratší výlety.

Nosičová baterie

Baterie je umístěna za sedlem na nosiči, což posouvá těžiště více dozadu a má větší vliv na jízdu. Proto se používá hlavně u městských kol, kde není účelem dlouhá jízda a velké sportovní výkony, ale je cílem spíše pohodlí.

  • Co je ještě dobré vědět

Velikost rámu

Při výběru velikosti rámu elektrokola postupujte stejně, jako u kola klasického. Baterie a motor nemají na základní rozměry rámu vliv.

Životnost baterie

Většina výrobců uvádí u svých modelů výdrž okolo 20 000 kilometrů nebo 500 – 1000 nabíjecích cyklů. Pokud budete na kole jezdit opravdu sporadicky a 20 tisíc km je pro vás celoživotní meta, tak počítejte s výdrží okolo 4 - 8 let.

Délka nabíjení baterie

Čas nabíjení závisí na kapacitě baterie. Baterie s velkou kapacitou pro kola s vyšším dojezdem se nabíjejí většinou déle. V průměru počítejte s nějakými 3 – 6 hodinami. V reálném životě ale málokdy budete nabíjet zcela vybitou baterii na plný objem. Dobití z 30 na 70 %, abyste si po práci mohli na chvíli vyjet ven vám nezabere více než 1 – 2 hodiny.

Maximální rychlost

Maximální rychlost motorem poháněných kol je zákonem omezena na 25 Km/h. Tento limit tak jako maximální rychlost uvádí i výrobci u většiny svých modelů. 

 

Líbil se vám článek?

V naší poradně najdete i další tipy. Třeba jak vybrat inline brusle nebo čeho si všímat při nákupu funkčního oblečení.

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík