Hledáme nové kolegy do našich prodejen, více informací zde...

Jak vybrat brusle

Inline bruslení je poměrně mladý sport, který si u nás ale během krátké chvíle získal velkou oblibu. Nabízíme brusle celosvětově nejrozšířenejší značky Rollerblade, která s inline bruslením před 35 lety přišla. Pokud si nevíte s výběrem rady, doporučujeme navštívit naše prodejny, kde vám naši prodavači s výběrem ochotně pomůžou a můžete si brusle vyzkoušet.
 
 
Pár rad na začátek:
Velký důraz dejte výběru vhodné velikosti a typu boty. Jedná se o sportovní botu, která musí na noze sedět. Při odrazu by se neměla například zvedat pata. Počítejte s tím, že textilní bota se trochu roztáhne. Nezapomeňte při výběru velikosti zohlednit i propínaní nohy při odrazu, širší ponožku nebo lehké natečení nohy při vibracích. Proto je vhodné volit brusli o cca 5 -10 mm větší než je velikost chodidla v mm. Případné nejasnosti při výběru konzultujte s naším personálem.
 
Dalším faktorem při výběru je velikost koleček - obecně platí, že menší jsou lépe ovladatelná. Větší kolečka jsou rychlejší, lepé překonávají nerovnosti, ale díky delšímu rámu a vyššímu těžišti jsou náročnější na ovladatelnost. U koleček nalezneme také označení tvrdosti (70A - 90A). Měkčí kolečka mají lepší přilnavost a lépe pohlcují vibrace, ale rychleji se sjíždí. Tvrdší kolečka vydrží déle, ale na hladkém povrchu mohou podkluzovat. 
 
Ložiska jsou označována číselnou řadu (SG3 - SG5 - SG7 a SG9), vyšší číslo znamená kvalitnější zpracování ložisek a tudíž hladší chod. Jedná se o zapouzdřená samomazná vazelínová ložiska určená pro běžnou jízdu. Olejová ložiska HTO jsou rychlejší, ale mají násobně kratší životnost, poté je nutné je vyčistit a promazat.
 
 
Inline brusle můžeme rozdělit do několika kategorií:
 
Komfortní brusle pro nadšené bruslaře, kteří najezdí slušnou dávku kilometrů. Brusle se vyznačují sníženou botičkou s pevnou laminátovou podrážkou a patou. Tato botička již sice neposkytuje takovou oporu, ale umožňuje lepší odraz zkušenějším bruslařům. Pevná podrážka dá do odrazu více síly a stability. Botičky jsou lehce užší, aby nohu dobře fixovaly. Pořád se ale jedná o vysoce komfortní boty, vhodné na několikahodinové projížďky. Kolečka zde najdeme v rozmezí 76 až 110mm s vyšší tvrdostí (převážně 85A), ložiska buď vazelínová (SG9) nebo rychlejší olejová (HTO). 
 
Brusle bez kompromisů, nízká a lehká carbová bota, odlehčené rámy, rychlá olejová ložiska a velká kolečka pro ty, kteří chtějí protnout pásku v cíli jako první! Do této kategorie patří brusle řady RACEMACHINE.
 
Brusle pro ty nejmenší. Dětské brusle se dělají s roztahovací botičkou na 4 velikosti:
 
175 - 210 mm (EU 28 - 32)
210 - 230 mm (EU 33 - 36)
230 - 260 mm (EU 37 - 40)
 
Brusle pro nadšence, které nebaví jezdit pouze po stezce, ale vyrazí raději do ulic města. Pevná skeletová bota je dělána tak, aby dobře držela nohu a ustála skoky a slidy. Maximálně zkrácený rám pro maximální možnou ovladatelnost. Kolečka 80 až 84 mm. Pod patou se nachází vrstva tlumící nárazy při dopadech - SHOCK ERASER. V této kategorii nalezneme URBAN BRUSLE - řada FUSION a MAXXUM a slalomové brusle - řada TWISTER. 
 
Speciální brusle určené na rampy. Nalezneme zde extrémně malá (50 - 60mm) a tvrdá kolečka (až 90A).
 
DOPLŇKY
Nezapomínejte na ochranné pomůcky, při bruslení je velmi důležitá přilba a také chrániče (zápěstí, lokty, kolena).
Kvalitní ponožka výrazně zvýší komfort nohy v brusli. Ponožka musí být vyšší než komín brusle, tak aby vám nekončila v brusli. Do bruslí je možné zakoupit sportovně ortopedické vložky, které lépe usadí nohu v botě a podpoří klenbu nohy.
Na prodejnách nabízíme veškeré příslušenství - náhradní sady koleček, ložisek, šroubů a přezek, brzdových špalků i nářadí. 
 
SERVIS
Vždy si před jízdou zkontrolujte dotažení všech šroubů. Vyhýbejte se vodě a prachu. Pravidelnou údržbou bruslí výrazně prodloužíte jejich životnost a požitek z jízdy. Mezi základní údržbu patří pravidelné otáčení a prohazování koleček, tak aby se zajistilo rovnoměrné sjíždění. Kolečka se sjíždějí hlavně z vnitřní strany a přední více než zadní. Díky nepravidelnému odrážení jsou většinou také sjeté na jedné brusli více než na druhé. Důležité je, aby více sjetá vnitřní strana kolečka byla po prohození na vnější straně. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se obrátit na naše odborníky, zajistíme kompletní servis vašich bruslí.


Další tipy:
Šrouby neutahujte "na krev". Příště byste je už nemuseli povolit.
Při vytažení koleček otřete rám a kolečka suchým hadrem od nečistot a prachu.
Po jízdě vytaháněte ze skeletu vnitřní botu, aby rychleji uschla a vyvětrala se (pokud to daný model umožňuje).
V případě nejasností nebo problémy s výměnou koleček či jiným servisem bruslí neváhejte kontaktovat naše prodejny, které potřebný servis zajistí.

 
 
Mnoho šťastně najetých kilometrů přeje
 
HELIA TEAM
 
 
© 2005–2019 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík