Vítáme Vás v novém eshopu a věříme, že budete v novém nákupním prostředí spokojeni.

Jak vybrat brusle

Inline bruslení je poměrně mladý sport, který si u nás ale během krátké chvíle získal velkou oblibu a neustále přibývají místa, kde se dá prohánět na 4 kolečkách v řadě. Nabízíme brusle celosvětově nejrozšířenejší značky Rollerblade, která s inline bruslením před 35 lety přišla. Pokud si nevíte s výběrem rady, doporučujeme navštívit naše prodejny, kde Vám naši prodavači s výběrem ochotně pomůžou a můžete si brusle vyzkoušet.
 
 
Pár rad na začátek:
Velký důraz dejte výběru vhodné velikosti a typu boty. Jedná se o sportovní botu, která musí na noze sedět, neměla by se při odrazu zvedat pata. Počítejte s tím, že textilní bota se trochu roztáhne. Je však nutné při výběru velikosti zohlednit další faktory jako propínaní nohy při odrazu, širší ponožku, natečení nohy při vibracích, proto je vhodné volit brusli o cca 5 -10 mm větší než je velikost chodidla v mm. Případné nejasnosti při výběru konzultujte s naším personálem.
Dalším faktorem při výběru je velikost koleček - obecně menší jsou lépe ovladatelná. Větší kolečka jsou rychlejší, lepé překonávají nerovnosti, ale díky delšímu rámu a vyššímu těžišti jsou náročnější na ovladatelnost.
U koleček nalezneme také označení tvrdosti (70A - 90A). Obecně měkčí kolečka mají lepší přilnavost a lépe pohlcují vibrace, ale rychleji se sjíždí. Tvrdší kolečka vydrží déle, ale na hladkém povrchu mohou podkluzovat. 
Ložiska jsou označována číselnou řadu (SG3 - SG5 - SG7 a SG9), vyšší číslo znamená kvalitněšjí zpracování ložisek a tudíž hladší chod. Jedná se o zapouzdřená samomazná vazelínová ložiska určená pro běžnou jízdu. Olejová ložiska HTO jsou rychlejší, ale mají násobně kratší životnost, poté je nutné je vyčistit a promazat.
 
 
Inline brusle můžeme rozdělit do několika kategorií:
 
CROSSFIT - kolečka 76 - 110 mm
Komfortní brusle pro nadšené bruslaře, kteří najezdí slušnou dávku kilometrů. Brusle se vyznačují sníženou botičkou s pevnou laminátovou podrážkou a patou. Tato botička již sice neposkytuje takovou oproru, ale umožňuje lepší odraz zkušenějším bruslařům. Pevná podrážka dá do odrazu více síly a stability. Botičky jsou lehce užší, aby nohu dobře fixovali. Pořád se ale jedná o vysoce komfortní boty, vhodné na několikahodinové projížďky. Kolečka zde najdeme v rozmezí 76 až 110mm s vyšší tvrdostí (převážně 85A), ložiska buď vazeínová (SG9) nebo rychlejší olejová (HTO). 
 
 
MARATHON (RACE) - kolečka 110 - 125 mm
Brusle bez kompromisů, nízká a lehká carbová bota, odlehčené rámy, rychlá olejová ložiska a velká kolečka pro ty, kteří chtějí protnout pásku v cíly! Do této kategorie patří brusle řady RACEMACHINE.
 
DĚTSKÉ - kolečka 72 - 76 mm
Brusle pro ty nejmenší. Dětské brusle se dělají s roztahovací botičkou na 4 velikosti:
 
175 - 210 mm (EU 28 - 32)
210 - 230 mm (EU 33 - 36)
230 - 260 mm (EU 37 - 40)
 
URBAN - kolečka 80 - 84 mm
Brusle pro nadšence, které nebaví jezdit pouze po stezce, ale vyrazí raději do ulic města. Pevná skeletová bota je dělána tak, aby dobře držela nohu a ustála skoky a další triky (slidy,..). Maximálně zkrácený rám pro maximální možnou ovladatelnost. Kolečka 80 až 84 mm. Pod patou se nachází vrstva tlumící nárazy při dopadech  - SHOCK ERASER. V této kategorii nalezneme URBAN BRUSLE - řada FUSION a MAXXUM a slalomové brusle - řada TWISTER. 
 
STREET - kolečka 50 - 60 mm
Speciální brusle určené na rampy. Nalezneme zde extrémně malá (50 - 60mm) a tvrdá kolečka (až 90A).
 
 
DOPLŇKY
Nezapomínejte na ochranné pomůcky, při bruslení je velmi důležitá přilba a také chrániče (zápěstí, lokty, kolena).
Kvalitní ponožka výrazně zvýší komfort nohy v brusli. Ponožka musí být vyšší než komín brusle, tak aby Vám nekončila v brusli.
Do bruslí je možné zakoupit sportovně ortopedické vložky, které lépe usadí nohu v botě a podpoří klenbu nohy.
Na prodejnách nabízíme veškeré příslušenství - náhradní sady koleček, ložisek, šroubů a přezek, brzdových špalků i nářadí. 
 
SERVIS
Vždy si před jízdou zkontrolujte dotažení všech šroubů. Vyhýbejte se vodě a prachu. Pravidelným otáčením a prohazováním koleček výrazně prodloužíte jejich životnost. - návod jak vyměnit kolečka. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se obrátit na naše odborníky, zajistíme servis vašich bruslí.
 

Pravidelnou údržbou bruslí výrazně prodloužíte jejich životnost a požitek z jízdy. Mezi základní úkony údržby patří pravidelné otáčení a prohazování koleček, tak aby se zajistilo rovnoměrné sjíždění. Kolečka se sjíždějí hlavně z vnitřní strany a přední více než zadní. Díky nepravidelnému odrážení jsou většinou také sjeté na jedné brusli více než na druhé. Důležité je, aby více sjetá vnitřní strana kolečka byla po prohození na vnější straně.


Další tipy:
Vždy si před jízdou zkontrolujte utažení všech šroubů a osiček (ty co upevňují kolečka, šrouby upevňující rám k botě atd...)
Šrouby neutahujte "na krev". Příště byste je už nemuseli povolit.
Při vytažení koleček otřete rám a kolečka suchým hadrem od nečistot a prachu.
Po jízdě vytaháněte ze skeletu vnitřní botu, aby rychleji uschla a vyvětrala se (pokud to daný model umožňuje).
V případě nejasností nebo problémy s výměnou koleček či jiným servisem bruslí neváhejte kontaktovat naše prodejny, které potřebný servis zajistí.

 
 
Mnoho šťastně najetých kilometrů přeje
 
HELIA TEAM
 
 
© 2005–2018 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík