Nacházíte se na: Úvodní stránka Poradna Jak vybrat termoprádlo

Jak vybrat termoprádlo

 


Jak vybrat správné termoprádlo?

 

Funkční termoprádlo zažívá poslední roky velký boom. Vynořila se spousta materiálů a značek a pro laika není snadné se v tom všem vyznat. My se vám pokusíme poradit se dvěma základními otázkami. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých materiálů a jaké je jejich ideální využití.

 

Z jakých můžete vybírat materiálů?

 

Nejčastěji se funkční prádlo vyrábí z umělých vláken – to jsou ty zvláštní názvy jako polypropylen (POP), polyester (PES) nebo méně častý polyamid - nylon (PAD). Druhou možností jsou přírodní vlákna – Merino vlna nebo bambusové vlákno.

 

Nebudeme vám radit, zda preferovat syntetické nebo přírodní materiály, protože výběr je na vás. Někdo se záměrně syntetickým vláknům vyhýbá a někdo je naopak preferuje. Záleží i na tom, jaké očekáváte vlastnosti i do jakých podmínek a na jaké aktivity prádlo kupujete. A také na ceně.


Dámská a pánská trika z kolekce THERMOWAVE PROGRESSIVE


Termoprádlo PROGRESSIVE je výborné pro vysokofrekvenční aktivity. Běhání, cyklistika, outdoor a zimní sporty. Je vyrobeno ze 100% funkčního polyesteru. Velmi rychle odvádí vlhkost od těla, je rychleschnoucí a ionty stříbra zabraňují případnému pachu. 4way full stretch nebrání žádnému pohybu a ploché švy zaručují komfort bez kompromisu. 


           


Syntetická vlákna

 

Polypropylen je ze syntetických vláken nejlehčí a nejméně nasává vlhkost. Díky tomu rychle schne. Vlákno je velmi pevné, pružné, má nízkou tepelnou vodivost. Také je odolné proti plísním a bakteriím.

 

Polyester má v porovnání s polypropylenem přibližně dvakrát větší hmotnost a vlákno je více nasáklivé. Jeho vlákna jsou pevná, snadno drží tvar a nemačkají se. Hůře však uchovává teplo.

 

Nylon se využívá spíše jako přídavek k jiným materiálům. Je totiž dost drahý. Z nylonových vláken se dělají třeba paty termoponožek a další velmi namáhaná místa oblečení, protože je ze všech umělých vláken nejpevnější a neojodolnější.

 

Přírodní vlákna

 

Merino vlna je na dotek příjemná, měkká a jemná, takže na těle pěkně sedí a neodře ani citlivou kůži. Další výhodou je nízká hmotnost a skvělé tepelně izolační vlastnosti. Ve srovnání se syntetickými materiály je mnohem prodyšnější. Merino vlna v teple ochladí a v zimě zahřeje. Navíc zamezuje množení bakterií a její vlákno má samočisticí efekt, takže ho není nutné tak často prát.

 

 Dámské a pánské spodky z kolekce THERMOWAVE MERINO  ONE 80 nebo MERINO ARCTIC 

MERINO ONE50 je složeno ze 100% merino vlny o gramáži  150g/m2. Vlna je přirozeně antibakteriální, rychleschnoucí s výbornou schopností termoregulace. MERINO ONE50 je určeno pro vysokofrekvenční intenzitu pohybu v chladném počasí. Je vhodné na běh, cestování, turistiku, zimní sporty nebo na normální nošení.


           


 Na co jednotlivé materiály použít

 

Pokud budete termoprádlo využívat spíše v teplém počasí, třeba na letní běhání, kolo nebo sport, doporučujeme lehké syntetické materiály – polypropylen a polyester. Funkční oblečení ze syntetických vláken je odolné, rychle schne a mokré netěžkne, takže je na těle vždy příjemné. Dnes už je většinou i s antibakteriální úpravou. Pokud plánujete třeba lézt na stěně nebo po skalách a kontrolujete tedy každý gram váhy, bude ideální oblečení z polypropylenu.

 

Naopak v zimě má oblečení ze syntetických vláken jednu velkou nevýhodu – příliš vás nezahřeje. Pro zimní sporty nebo turistiku má mnohem lepší vlastnosti přírodní Merino vlna. Zde sledujte zejména gramáž. Triko z vlny s gramáží 140g/m2 vás totiž také příliš nezahřeje. To je spíše letní varianta vlněného termooblečení. Pokud chcete být najisto v teple, vybírejte oblečení s gramáží od 180g/m2, do extrémnějších podmínek pak nechoďte pod 200g/m2.

 

Popypropylenové nebo polyesterové triko se v zimě hodí jako spodní vrstva oblečení, která od těla odvede vlhkost. Na ni pak dejte další vrstvu, která vás bude držet v teple a bude mít dobré tepelně izolační vlastnosti. Další možností je přímo dvouvrstvé oblečení, které kombinuje umělé vlákno ve spodní vrstvě a bavlnu či vlnu ve svchrní vrstvě.


 


Aktuální články poradny


Rychlý kontakt