Jak vybrat termoprádlo

Funkční termoprádlo zažívá poslední roky velký boom. Vynořila se spousta materiálů a značek a pro laika není snadné se v tom všem vyznat. My se vám pokusíme poradit se dvěma základními otázkami. Jaké jsou vlastnosti jednotlivých materiálů a jaké je jejich ideální využití.

 

Z jakých můžete vybírat materiálů?

Nejčastěji se funkční prádlo vyrábí z umělých vláken – to jsou ty zvláštní názvy jako polypropylen (POP), polyester (PES) nebo méně častý polyamid - nylon (PAD). Druhou možností jsou přírodní vlákna – Merino vlna nebo bambusové vlákno.

 

Syntetická vlákna

Polypropylen je ze syntetických vláken nejlehčí a nejméně nasává vlhkost. Díky tomu rychle schne. Vlákno je velmi pevné, pružné, má nízkou tepelnou vodivost. Také je odolné proti plísním a bakteriím.

Polyester má v porovnání s polypropylenem přibližně dvakrát větší hmotnost a vlákno je více nasáklivé. Jeho vlákna jsou pevná, snadno drží tvar a nemačkají se. Hůře však uchovává teplo.

Nylon se využívá spíše jako přídavek k jiným materiálům. Je totiž dost drahý. Z nylonových vláken se dělají třeba paty termoponožek a další velmi namáhaná místa oblečení, protože je ze všech umělých vláken nejpevnější a neojodolnější.

 

Přírodní vlákna

Merino vlna je na dotek příjemná, měkká a jemná, takže na těle pěkně sedí a neodře ani citlivou kůži. Další výhodou je nízká hmotnost a skvělé tepelně izolační vlastnosti. Ve srovnání se syntetickými materiály je mnohem prodyšnější. Merino vlna v teple ochladí a v zimě zahřeje. Navíc zamezuje množení bakterií a její vlákno má samočisticí efekt, takže ho není nutné tak často prát.

Nebudeme vám radit, zda preferovat syntetické nebo přírodní materiály, protože výběr je na vás. Někdo se záměrně syntetickým vláknům vyhýbá a někdo je naopak preferuje. Záleží i na tom, jaké očekáváte vlastnosti i do jakých podmínek a na jaké aktivity prádlo kupujete. A také na ceně.

Termoprádlo Thermowave PROGRESSIVE je výborné pro vysokofrekvenční aktivity. Běhání, cyklistika, outdoor a zimní sporty. Je vyrobeno ze 100% funkčního polyesteru. Velmi rychle odvádí vlhkost od těla, je rychleschnoucí a ionty stříbra zabraňují případnému pachu. 4way full stretch nebrání žádnému pohybu a ploché švy zaručují komfort bez kompromisu. 

 

Na co jednotlivé materiály použít?

Pokud budete termoprádlo využívat spíše v teplém počasí, třeba na letní běhání, kolo nebo sport, doporučujeme lehké syntetické materiály – polypropylen a polyester. Funkční oblečení ze syntetických vláken je odolné, rychle schne a mokré netěžkne, takže je na těle vždy příjemné. Dnes už je většinou i s antibakteriální úpravou. Pokud plánujete třeba lézt na stěně nebo po skalách a kontrolujete tedy každý gram váhy, bude ideální oblečení z polypropylenu. Takovým je například termoprádlo Craft.

Naopak v zimě má oblečení ze syntetických vláken jednu velkou nevýhodu – příliš vás nezahřeje. Pro zimní sporty nebo turistiku má mnohem lepší vlastnosti přírodní Merino vlna. Zde sledujte zejména gramáž. Triko z vlny s gramáží 140g/m2 vás totiž také příliš nezahřeje. To je spíše letní varianta vlněného termooblečení. Pokud chcete být najisto v teple, vybírejte oblečení s gramáží od 180g/m2, do extrémnějších podmínek pak nechoďte pod 200g/m2. V kategorii lyžařského termoprádla si určitě vyberete.

Popypropylenové nebo polyesterové triko se v zimě hodí jako spodní vrstva oblečení, která od těla odvede vlhkost. Na ni pak dejte další vrstvu, která vás bude držet v teple a bude mít dobré tepelně izolační vlastnosti. Další možností je přímo dvouvrstvé oblečení, které kombinuje umělé vlákno ve spodní vrstvě a bavlnu či vlnu ve svchrní vrstvě.

 

Je rozdíl v určení termoprádla?

Liší se nějak dámská a pánská varianta oblečení z termoprádla? Jen mírně.

Dámské termoprádlo je přizpůsobeno křivkám ženského těla a poskytuje mnohem větší výběr, co se týče barevnosti a designu. Pánské termoprádlo se vyrábí v střídmějších barvách. Hodně našich zákazníku preferuje černou nebo šedou barvu.
 

 

Líbil se vám článek? Podívejte se také například jak vybrat lyže nebo jak vybrat elektrokolo!

 

 

 

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík