! NAKUPUJTE NA E-SHOPU S DOPRAVOU NAD 500 Kč ZDARMA
! PŘÍJÍMÁME SERVIS JÍZDNÍ KOL

Jak vybrat běžky

Pro výběr správné délky lyží dnes již není rozhodující výška lyžaře, ale jeho hmotnost.
Správně zvolený pár lyží pro klasický běh by měl mít obě lyže stejné, co se délky a tvaru týče a měl by splňovat následující vlastnosti: Jestliže na jednu lyži stoupnete celou svoji vahou, měla by lyže dík svému tvaru a předpružení působit na podložku stejným tlakem v celé své délce. Při rovnoměrném zatížení obou lyží z páru by měla uprostřed zůstat tzv. vosková komora pro nanášení vosků umožňujících odraz. To je jedním z předpokladů aby lyže jely dopředu a neklouzaly dozadu. Lyžař při odrazu zatíží odrazovou nohou lyži natolik, že přimáčkne voskovou komoru na sníh a tím přijde do kontaktu se sněhem vosk určený pro odraz. Když ale stojí lyžař na obou lyžích, rovnoměrně je zatěžuje stejnou silou, jede lyže jen po rychlém vosku a proto s menším odporem. To je ideální teoretický stav znázorněný na následujícím obrázku.


Běžky SKATE
Jsou určeny výkonostním lyžařům, jsou určeny pro speciálně upravené tratě, jsou drahé, rychlé, vyžadují pečlivou údržbu a lyžaři turistovi by neposkytly mnoho požitku z pohybu, protože pro svoji lehkost bývají často křehké a nesnesou tvrdší zacházení v lese a jiném náročném terénu. Jsou velice úzké a ve sněhu mimo upravenou stopu se více boří.

Běžky COMBI
Mohou být za určitých okolností rozumným kompromisem mezi závodními lyžemi a turistickými lyžemi. Jsou vhodné pro lyžaře s dobrou technikou jízdy a pro všestranné použití.

Běžky CLASSIC
Jsou nejdostupnější, moderní technologie výroby jim zajišťují dobré vlastnosti ve skluzu a vedení směru. Při správné údržbě poskytují dostatek možností začátečníkům, turistům a méně náročným zdatnějším lyžařům.

Běžky BACK COUNTRY
Jedná se o speciální lyže se zpevněnými hranami. Lyže se díky ocelovým hranám a speciálnímu chráničům patky stává odolnější. Je vhodná do horských terénů.

Hmotnostní rozlišení:

  • délka běžky do 182 cm: 55 - 65 kg
  • délka běžky do 190 cm: 60 - 75 kg
  • délka běžky do 198 cm: 70 - 85 kg
  • délka běžky do 206 cm: 85 kg a více 


Team Heliasportu Vám rád poradí ve vašem výběru.

Email: shop@heliasport.cz
Telefon: +420 776 707 504

© 2005–2020 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík