Jak vybrat snowboard

Na správný výběr snowboardu má vliv několik důležitých aspektů: pokročilost jezdce, výška / tuhost snowboardu, velikost boty, typ (styl) snowboardu. Jak vybrat velikost snowboaru?

Snowboardové vybavení se vyrábí pro všechny pokročilosti jezdců. Čím je snowboardista pokročilejší, tím větší má nároky na jízdní vlastnosti, tuhost snowboardu, váhu snowboardu, a různé nové pokročilé technologie používané při výrobě. Při koupi snowboardu je dobré vědět, ve které kategorii se přibližně pohybujete, ale také, které kategorie chcete dosáhnout.

Když si koupíte lepší snowboard určitě vám to pomůže v pokroku. To ale neznamená, že když si začátečník koupí nejlepší snowboard, bude hned nejlepší. Ba naopak, začátečníkovi se bude jezdit hůř na nejlepším prkně než na střední třídě. Proto doporučujeme kupovat snowboardy dle pokročilosti, ve které se jezdec nachází. Začátečník by tedy měl mít snowboard pro začátečníka, nebo jen mírně lepší.Tyto kategorie jsou u většiny snowboardů doporučeny výrobcem ke každému modelu snowboardu.

 

Výška snowboardu

Vhodná výška snowboardu je pro každý styl trochu jiná. Všeobecně ale platí: vhodná výška je v úrovni brady jezdce + / - 5 cm, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké jezdce kratší snowboard. Při koupi snowboardu je dobré vědět doporučenou váhu jezdce určenou výrobcem pro daný snowboard. V případě, že váha uvedená není, pravidlo výšky v úrovni brady jezdce nezklame! Výška dětského snowboardu je vhodná v úrovni nosu.

Tvrdost snowboardu

Tvrdost snowboardu je dalším hodně ovlivňujícím aspektem: tvrdší a delší snowboard lépe drží stopu a je vhodný pro pokročilé a težší jezdce. Měkčí a kratší snowboard je lépe ovladatelný hlavně v nižší rychlosti a je vhodný pro začátečníky nebo pro lehčí jezdce. 

Šířka snowboardu

Je třeba dbát, aby špička a pata boty nepřesahovala přes snowboard více než asi 3 cm. Pro jezdce s většími chodidly jsou vhodné snowboardy wide (označovány W), pro jejich větší šířku. Tyto snowboardy jsou zároveň vhodné do hlubšího a neupraveného sněhu.
 

 

Typy snowboardů

Allround snowboard
Jsou určené pro univerzální použití a jsou vhodné pro začátečníky, rekreační jezdce a pro ty, co hledají univerzální snowboard na sjezdovku do hlubokého sněhu (freeride), ale i na základní skákání (freestyle). Dalo by se říct, že tato skupina tvoří kolem 70% všech měkkých snowboardů a je vhodná pro všechny, kteří nehledají specialní snowboard na freestyle či freeride. Výška těchto snowboardů je vhodná v úrovni brady jezdce, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké kratší.

Freeride snowboard
Freeridové snowboardy jsou vhodné i na sjezdovku a vůbec na veškeré ježdění. Nejsou ovšem vhodné pro Freestyle. Výška se obvykle volí trochu delší (mezi bradou a nosem). Snowboard je charakteristický větším posunem inzertů směrem k patce, z důvodu lehčího ježdění v hlubokém sněhu (ale i na sjezdovce), také šířka špice bývá širší než šířka patky. Z důvodu, že špička musí "plavat" a naopak patka se musí jednodušeji "bořit" při jízdě v prašanu.

Freestyle snowboard
Freestyle je další velice moderní oblíbený styl. Zde mluvíme o všech skocích, u-rampách (halfpipe), snowparcích, ale i o ježdění po různých zábradlích (jibing ) - ať už ve městě nebo na speciálních překážkách ve snowparku. Tyto snowboardy nejsou vhodné pro začátečníky a klasická jízda, ať už po sjedovce nebo mimo ní není tak pohodlná jako u allroundových nebo freeridových snowboardů. Výška se obvykle volí trochu kratší (v oblasti krku).

Race/Alpine snowboardy
Racový snowboarding je specialní snowboardová disciplína, která se výrazně liší od předešlých stylů. Používají se zde takzvané tvrdé (Race, Alpin, Freecarve) snowboardy. Na tyto snowboardy se používají tvrdá vázání a tvrdé skeletové boty. Na těchto snowboardech se jezdí závodní disciplíny typu: slalom, obřák. Jde o jízdu v brankách nebo jen o požitek z carvingové jízdy na sjedovce.

 

Další dělení snowboardů

Kategorie DÁMSKÉ

Dámské snowboardy jsou konstruovány pro ženy, rozdíl není pouze v designu, ale i ve vlastnostech snowboardu. Snowboardy jsou užší - kvůli menší noze, postoj je užší, tuhost je menší - obvykle ženy při stejné výšce váží méně.

Kategorie DĚTSKÉ

Dětské snowboardy jsou taktéž konstruovány pro potřeby dětí. Většinou jsou měkčí, užší a používají základní konstrukce, které jsou vhodné pro děti. Výška snowboardu může být trochu větší z toho důvodu, že děti mají větší sílu v poměru k jejich výšce. Také proto, že děti rostou, je lepší volit výšku v úrovni nosu.

Kategorie PÁNSKÉ

Pánské snowboardy jsou širši a tužší -  jednoduše jsou přizbůsobeny mužské noze. Design se od ženské varianty příliš neliší, v kategorii najdeme tmavší a střídmější barvy.

 

Potřebujete poradit s výběrem jiného sportovního vybavení? Přečtěte si také jak vybrat lyže nebo jak vybrat lyžařské boty.

Email: shop@heliasport.cz
Telefon: +420 776 707 504

 

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík