! NAKUPUJTE NA E-SHOPU S DOPRAVOU NAD 500 Kč ZDARMA
! PŘÍJÍMÁME SERVIS JÍZDNÍ KOL

Jak vybrat snowboard

Na správný výběr snowboardu má vliv několik důležitých aspektů: pokročilost jezdce, výška / tuhost snowboardu, velikost boty, typ (styl) snowboardu.

Snowboardové vybavení se vyrábí pro všechny pokročilosti jezdců. Čím je snowboardista pokročilejší, tím větší má nároky na jízdní vlastnosti, tuhost snowboardu, váhu snowboardu, a různé nové pokročilé technologie používané při výrobě. Při koupi snowboardu je dobré vědět, v které kategorii se přibližně pohybujete, ale také, které kategorie chcete dosáhnout. Když si koupíte lepší snowboard určitě vám to pomůže v pokroku. To ale neznamená, že když si začátečník koupí nejlepší snowboard, bude hned nejlepší. Ba naopak začátečníkovi se bude jezdit hůř na nejlepším prkně než na střední třídě. Proto doporučujeme kupovat snowboardy dle pokročilosti, ve které se jezdec nachází. Tyto kategorie jsou u většiny snowboardů doporučeny výrobcem ke každému modelu snowboardu.

 

Team Heliasportu Vám rád poradí ve vašem výběru.

Email: shop@heliasport.cz
Telefon: +420 776 707 504

 

Výška snowboardu
Vhodná výška snowboardu je pro každý styl trochu jiná. Všeobecně ale platí: vhodná výška je v úrovni brady jezdce + / - 5 cm, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké jezdce kratší snowboard. Tvrdost snowboardu je dalším hodně ovlivňujícím aspektem: tvrdší a delší snowboard lépe drží stopu a je vhodný pro pokročilé a težší jezdce. Měkčí a kratší snowboard je lépe ovladatelný hlavně v nižší rychlosti a je vhodný pro začátečníky nebo pro lehčí jezdce. Při koupi snowboardu je dobré vědět doporučenou váhu jezdce určenou výrobcem pro daný snowboard. V případě, že váha uvedená není, pravidlo výšky v úrovni brady jezdce nezklame! Výška dětského snowboardu je vhodná v úrovni nosu.

Šířka snowboardu
Je třeba dbát, aby špička a pata boty nepřesahovala přes snowboard více než asi 3 cm. Pro jezdce s většími chodidly jsou vhodné snowboardy wide (označovány W), pro jejich větší šířku. Tyto snowboardy jsou zároveň vhodné do hlubšího a neupraveného sněhu.

Kategorie DÁMSKÉ

Dámské snowboardy jsou konstruovány pro ženy, rozdíl není pouze v designu, ale i ve vlastnostech snowboardu. Snowboardy jsou užší - kvůli menší noze, postoj je užší, tuhost je menší - obvykle ženy při stejné výšce váží méně.

 

Kategorie DĚTSKÉ

Dětské snowboardy jsou taktéž konstruovány pro potřeby dětí. Většinou jsou měkčí, užší a používají základní konstrukce, které jsou vhodné pro děti. Výška snowboardu může být trochu větší z toho důvodu, že děti mají větší sílu v poměru k jejich výšce. Také proto, že děti rostou, je lepší volit výšku v úrovni nosu.

 

Kategorie PÁNSKÉ

Allround snowboard
Jsou určené pro univerzální použití a jsou vhodné pro začátečníky, rekreační jezdce a pro ty, co hledají univerzální snowboard na sjezdovku do hlubokého sněhu (freeride), ale i na základní skákání (freestyle). Dalo by se říct, že tato skupina tvoří kolem 70% všech měkkých snowboardů a je vhodná pro všechny, kteří nehledají specialní snowboard na freestyle či freeride. Výška těchto snowboardů je vhodná v úrovni brady jezdce, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké kratší.

Freeride snowboard
Freeridové snowboardy jsou vhodné i na sjezdovku a vůbec na veškeré ježdění. Nejsou ovšem vhodné pro Freestyle. Výška se obvykle volí trochu delší (mezi bradou a nosem). Snowboard je charakteristický větším posunem inzertů směrem k patce, z důvodu lehčího ježdění v hlubokém sněhu (ale i na sjezdovce), také šířka špice bývá širší než šířka patky. Z důvodu, že špička musí "plavat" a naopak patka se musí jednodušeji "bořit" při jízdě v prašanu.

Freestyle snowboard
Freestyle je další velice moderní oblíbený styl. Zde mluvíme o všech skocích, u-rampách (halfpipe), snowparcích, ale i o ježdění po různých zábradlích (jibing ) - ať už ve městě nebo na speciálních překážkách ve snowparku. Tyto snowboardy nejsou vhodné pro začátečníky a klasická jízda, ať po sjedovce nebo mimo ní není tak pohodlná jak u allroundových nebo freeridových snowboardů. Výška se obvykle volí trochu kratší (v oblasti krku ).

Race/Alpine snowboardy
Racový snowboarding je specialní snowboardová disciplína, která se výrazně liší od předešlých stylů. Používají se zde takzvané tvrdé (Race, Alpin, Freecarve) snowboardy. Na tyto snowboardy se používají tvrdá vázání a tvrdé skeletové boty. Na těchto snowboardech se jezdí závodní disciplíny typu: slalom, obřák. Jde o jízdu v brankách nebo jen o požitek z carvingové jízdy na sjedovce.

 

© 2005–2020 Helia Trade s.r.o.
Vytvořilo FEO
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík