Jsou pro vás lepší nové nebo bazarové skialpy?

Na českých horách se stále častěji objevují skupinky sportovců, které sice zastaví na parkovišti pod sjezdovkou, ale ve frontě na vlek už nepotkáte. Šlapou si to totiž rozvážným tempem volnou přírodou a užívají si pravou horskou turistiku – skialpinismus.

Na novou módu zareagovali i výrobci a prodejci. Zatímco před pár lety se vybavení shánělo hlavně skrze okruhy nadšenců na fórech, dnes je již nabídka mnohem širší. Jak nabídka nového skialpinistického vybavení, tak toho bazarového.

Ve všech článcích o výběru vybavení se dozvíte, že záleží na tom, jakým terénem se chcete pohybovat. Je to pravda. Berte to v potaz i při rozhodování, zda vybrat vybavení nové nebo bazarové.

Jak terén ovlivní výběr vybavení?

Základní podobou tohoto sportu je skitouring, česky jde víceméně o horskou turistiku na lyžích. Hodí se na ni lehké lyže se speciálním stoupacím vázáním, na lyže nalepíte stoupací pásy a jdete. Oproti normálním lyžákům ty na skitouring jsou také odlehčené a subtilnější.

Pro zkušenější skialpinisty, co si troufnou na těžší terén či delší pochody přes kopce, jsou vhodnější delší a širší lyže než pro pohodovou turistiku v lehkém terénu. Komu jde hlavně o krásné sjezdy v prašanu, uzpůsobí výbavu právě sjezdům. Také zvolí delší a širší lyže a navíc asi zvolí bytelnější a těžší vázání i boty, celkem podobné těm na sjezdovky. Cesta do kopce je pak sice pomalejší a náročnější, ale víc si užijí sjezd.

U skialpů budete vždy trochu volit mezi tím, zda si ulehčíte výšlap, ale s lehčí „stoupací“ výbavou si méně užijete jízdu z kopce nebo upřednostníte sjezd i za cenu větší dřiny směrem nahoru.

Existuje samozřejmě i „univerzální“ výbava. Ta bude ucházející nahoru i dolů, ale ani v jedné činnosti nebude perfektní.

Pro koho se více hodí nové a pro koho bazarové vybavení?

Jestli o skialpech uvažujete nebo jste je dokonce už vyzkoušeli a teď se jim chcete věnovat více, jistě vás zajímá kde a za kolik sehnat výbavu. U veškerého zimního vybavení existuje dvojí možnost. Buď nakoupit vybavení nové nebo se podívat na nabídku bazarů a pořídit si levnější věci z druhé ruky.

Jaká varianta se lépe hodí při pořizování skialpů?

Bazarové kousky jsou vhodnější pro ty co:

  • Si chtějí skialpinismus vyzkoušet poprvé a ještě neví, zda je bude bavit. Z lanovky totiž vypadá šlapání romanticky, ale ve skutečnosti je to celkem dřina. Někdo si ji zamiluje, ale jiný po pár výletech zjistí, že ho přece jen více baví, když ho na vrchol kopce doveze za dvě minuty lanovka než aby na něj dvě hodiny šlapal po svých. Romantika neromantika.
  • Svátečním výletníkům, kteří hledají lehčí cesty. Pokud si dvakrát za zimu vyrazíte na víkend vyjít a sjet sjezdovku, tak vám stačí levnější bazarové vybavení. Úplně nejvýhodnější je však v takovémto případě půjčovna.
  • Dětem, protože rostou jako z vody. Pokud jsou vaše děti v tom období, kdy každý půlrok kupujete nové boty, tak se nákup nového drahého vybavení nevyplatí. Až překonají pubertu, tak bude nákup jednodušší.

Nové vybavení naopak kupujte pokud:

  • Jste náročnější zákazníci. Potrpíte si na to, že vám věci dobře sedí a máte tendenci milovat věci, které si koupíte. Bazarové vybavení je většinou vždy trochu kompromis, protože nabídka není tak široká. Aby se potkala přesně s vašimi požadavky, by byla spíše náhoda.
  • Jste opatrní zákazníci a chcete radši jistotu. Můžete mít samozřejmě štěstí a sehnat z druhé ruky perfektní vybavení, které vám padne jako ulité. Pravděpodobněji ale zjistíte, že boty jsou sešláplé trochu jinak než by se vám líbilo, lyže jsou více opotřebované než jste čekali a podobné vady, které si budete vyčítat. A zrovna na skialpech se nedokonalosti projeví. Buď se vám nepůjde dobře do kopce nebo si neužijete naplno sjezdy.
  • Máte nějaká fyzická specifika. Například jste hodně vysocí, máte velkou nebo naopak malou nohu, specifickou klenbu chodidla, široký nárt a podobně. Pamatujte si, že ve skialpovém vybavení strávíte vždy minimálně půl dne a při přechodech i několik dní za sebou. Zejména boty vám tak musí perfektně sedět, jinak se z výletu může stát vyčerpávající utrpení.
  • Skialpy jste si oblíbili a plánujete se jim věnovat. Pak je potřeba se do toho pořádně obout. I v pravém smyslu slova. Mezi novým vybavením bude vždy lepší výběr a jistota než u bazarového. Pořiďte si vybavení, které není kompromisem, ale sedí přesně na vaši výšku, váhu a nohu. Jen tak si výlety po horách užijete opravdu naplno.

Rizika spojená s bazarovými skialpy

Na rozdíl třeba od klasických lyží, na kterých pouze jedete z kopce, na skialpových lyžích budete vykonávat dvě velmi rozdílné a zároveň velmi náročné činnosti.

Asi tušíte, že výšlap hory s lyžemi na nohách nebude snadný. Pokud jdete těžším terénem a ne pouze na výlet po kraji sjezdovky čekají vás i místa, kde musíte traverzovat nebo obratně „kličkovat“ mezi kameny, pařezy a stromky. Místo od místa se liší i třeba hloubka sněhu.

Proč to zmiňujeme? Protože jestli si u některého vybavení všimnete, že vám nesedí tak, jak byste rádi, budou to právě skialpy. Strávíte na nich většinou celý den a často v náročných podmínkách. U bazarového zboží se vám může stát, že sice najdete správnou velikost boty, ale následně zjistíte, že předchozí majitel měl jinak tvarované chodidlo a boty jsou prošláplé trochu jinak než by vyhovovalo vám. Nové boty si prošlápnete sami svou nohou, a proto budou vždy pohodlnější.

Kdo ví, že je na pohodlnost háklivý a hned si všimne, když ho něco tlačí nebo nesedí jak má, tak bazarové vybavení nedoporučujeme.

Nenechte se úzkým výběrem donutit k přílišnému kompromisu

V úvodu jsme popsali, jak rozdílné je skialpové vybavení v závislosti na tom, jaký druh výletů chcete jezdit a poté jak rozdílné bude podle parametrů vaší postavy. Je tak velké štěstí, pokud najdete bazarové vybavení, které vám padne na míru a odpovídá i vašim záměrům. Většinou se musíte uchýlit k nějaké formě kompromisu. 

Kompromis by ale měl mít nějaké limity a pokud zrovna není vhodná výbava z druhé ruky k mání, nekupujte v panice něco, co vám nebude vyhovovat. Pokud máte k dispozici čas, ale ne peníze, tak musíte čekat a hledat dál. Pokud je čas větší problém než peníze místo nákupu vybavení, které tak úplně nechcete, investujte do nového vybavení.

 

© 2005–2023 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík