Jak na jarní servis kola aneb vylaďte svůj stroj na sezónu

Sledujete každý den předpověď počasí a s čím dál hřejivějšími jarními paprsky se nemůžete dočkat, až zase šlápnete do pedálů? Než ujedete první jarní kilometry, doporučujeme kolo důkladně prohlédnout a udělat nezbytné servisní práce.

Pokud chcete mít jistotu, že bude všechno tip ťop, je nejlepší svěřit kolo do péče zkušeným technikům v našich cyklo servisech Helia. Pokud si ale na běžné úkoly troufáte a jen chcete pár tipů, na co nezapomenout, připravili jsme pro vás tento článek.

Kolo důkladně vyčistěte

Čistota půl zdraví, říká známé přísloví. A neplatí to jen pro lidi. Pravidelně čištění kola zajistí lepší fungování a delší životnost komponentů.

Často vidíme videa, kde se k omytí kola používá wapka. Chápeme, proč je oblíbená. Kolo vyčistí opravdu důkladně a během pár minut. Má ale i své nevýhody. Proud je u vysokotlakých čističů už opravdu silný a voda může zatéci i tam, kde nemá co dělat. Třeba do vidlice nebo ložisek, kterým voda nesvědčí.

O poznání náročnější – fyzicky i časově – je klasické ruční mytí. Je to ale to nejlepší, co můžete pro kolo udělat.

Jarní mytí udělejte pořádně. Vezměte si jemný kartáč, hubky, kbelík s vodou do kterého rozpustíte čistící prostředek na kola a můžete začít mýt a drhnout. S hůře dostupnými místy pomohou čističe a šampóny v rozprašovači. Není to příjemná práce, ale jednou za čas je nutné ji udělat.

Když máte kolo vymydlené, můžete se přesunout ke kontrole komponentů a jednotlivých částí kola.

Brzdy

U ráfkových brzd zkontrolujte brzdové špalky. Podívejte se, jak jsou opotřebované a zkuste je i stlačit a pozorovat, zda se na ráfek přitlačí oba současně a rovnoměrně. Pokud nastavení neodpovídá, brzdové čelisti rozmontujte a nastavte znovu.

Kotoučové brzdy mají brzdové destičky uvnitř brzdového třmene, což domácí servis komplikuje. Pokud chcete upravit nastavení nebo servis kotoučových brzd, je nejlepší navštívit odborný servis, kde brzdy zkontrolují.

Kola a pneumatiky

Zvedněte jízdní kolo střídavě z jedné a druhé strany a protočte přední i zadní kolo. Kola by se měla točit zcela hladce a plynule bez kývání. Prohlédněte pláště z obou stran, zda na nich nejsou praskliny či další poškození.

Když kolo delší dobu stojí, tlak v pneumatikách má tendenci klesnout. Zkontrolujte proto stav pneu a dofoukněte je na požadovaný tlak. Obecně se udává, že silniční kolo je dobré hustit na 8 - 10 atmosfér, trekingové (krosové) kolo na cca 4 - 6 atmosfér a horské kolo na 2 - 3 atmosféry. Tyto údaje platí pro průměrně těžké jezdce. Čím těžší jezdec na kole jede, tím spíše plášť lehce přehustěte, u lehčího zase podhustěte.

Řetěz

Řetěz pečlivě očistěte některým ze speciálních čistících přípravků. Využít můžete i pračky na řetězy. Během zimní pauzy se na něj nejspíše nachytala spousta prachu a nečistot. Zkontrolujte, jak hladce řetěz běží. Zvedněte zadní kolo a pomalu otáčejte pedály dopředu. Pokud řetěz pracuje plynule, nikde nepřeskakuje ani nezadrhává, ani nevypadá příliš vytahaný, je připravený na novou sezónu.

Při novém mazání nanášejte olej rovnoměrně tak, že budete pomalu otáčet pedály dozadu. Olej nanášejte na řetěz a nikoli na kazetu. Přebytečný olej otřete hadříkem.

Sedlovka

Sedlovku vytáhněte a vyčistěte. Objímku namažte cyklistickou vazelínou, která je lepší a vydrží déle než olej. Poté zkontrolujte, zda je ve správné výšce a vycentrovaná.

Řídítka

I u nich zkontrolujte, zda jsou ve správné výšce a směru a nijak se během zimy nehla. Podívejte se i na gripy a omotávky. Možná jste je chtěli po sezóně vyměnit a teď je ten správný čas.

Dotáhněte vše, co se dá

Podívejte se na všechny šroubky a matice na kole. Některé možná budou potřebovat dotáhnout, jiné komponenty bude nutné povolit, očistit, namazat a znovu přišroubovat. Ujistěte se, že vše máte správně vycentrované, v ideální výšce a že vám vše sedí, kde má.

Při utahování také pozor na to, že moderní kola už jsou velmi citlivé stroje a ne kusy kovu z kovárny, které přežijí vše. Kde si nejste jistí, podívejte se do návodu a neutahujte vše na maximální doraz, abyste například nestrhli závity.

Pokud si nevěříte na žádné větší zásahy, povolování a šroubování, určitě využijte služeb profesionálního servisu.

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík