Co znamená Flex Index a jak tuhost ovlivňuje výběr lyžařských bot

Flexe lyžařských bot neboli Flex Index udává, jak je bota tuhá a tedy, kolik síly je potřeba na ohyb komínu (horní část lyžáku) dopředu.

V praxi flexe ovlivňuje zjednodušeně to, jak je bota pohodlná a zároveň, jak dobře umí bota přenést sílu od lyžaře do lyží. Základní nabídka lyžařských bot mívá tuhost někde mezi hodnotami 50 až 150. Čím vyšší číslo, tím více je bota vhodná pro závodní lyžování. Nižší čísla jsou naopak vhodnější pro pohodovou rekreační jízdu.

Pro základní orientaci může posloužit tato tabulka:

Flex Index Tuhost Použití
Méně než 60 Měkké Nenáročné lyžování, boty pro děti
60 - 80 Středně měkké Rekreační lyžování, dámské boty
80 - 100 Střední Průměrný začínající lyžař, sportovnější dámské boty
100 - 120 Tuhé Pro pokročilé, závodní boty pro ženy a mládež
120 - 140 Velmi tuhé Závodní boty
140 a víc Velmi tuhé Závodní boty pro muže

 

Kdo se chce více ponořit do toho, podle čeho vybrat správné lyžáky, na následujících řádcích najde další detaily.

FLEX Index a váha

Ideální tuhost se odvíjí i od vaší váhy, přičemž flexe by měla být stejná či vyšší než váha lyžaře. Se 70 kily vám tak stačí méně než 100kilovému pořízkovi. Středně tuhá bota pro drobného lyžaře může mít hodnotu 80-90, těžší váhy sáhnou po indexu 100.

Odlišnosti mezi pánskou a dámskou botou

  • Pánské lyžařské boty mají hodnotu tuhosti standardně mezi 80 - 120. V tomto rozmezí si vybere vhodné lyžáky většina lyžařů. 
  • Dámské lyžařské boty mají flexi posunutou dolů, zhruba o 20 bodů. Pokud vámi žádané flexi bude u mužské boty odpovídat číslo 100, tak ženě bude stejně tuhá připadat bota o hodnotě cca 80.
  • Dětské lyžařské boty jsou na tom podobně jako dámské. Měkké boty pro děti, co se na lyžích teprve učí, mají hodnotu flexe kolem 50, naopak pokud se vaše dítko rozhodne lyžovat závodně, dostanete se velmi rychle k botám s flex indexem 80-100. A od puberty už pravděpodobně 100+.

Pokud vás lyžování chytlo a vaším cílem je své dovednosti zlepšovat, pak zvolte lyžáky na horní hranici toho, co navrhuje tabulka nebo i o stupeň více. Naopak úplný začátečník, co se jde párkrát sklouznout a spíše pokukuje po baru pod sjezdovkou, zvolí nižší číslo z rozsahu.

Další faktory ovlivňující tuhost

Pokud jste se někdy dívali na světový pohár v lyžování, možná jste si všimli, že před startem mají lyžaři boty zahrabané ve sněhu. To je proto, že ve větším chladu se hodnota flexe posouvá nahoru a boty jsou tužší. Třeba při minus 20 stupních se bota stane až o dvě třídy tvrdší. Naopak při jarní březnové lyžovačce vám boty budou připadat měkké. Protože měkčí opravdu budou.

Hodnoty Flex Indexu jsou spíše orientační. Index není univerzální normou. V praxi to znamená, že dvě různé boty, obě s indexem 90, mohou mít ve skutečnosti o trošku jinou tuhost. Většinou v rámci jedné značky lyžařských botou údaje o tuhosti odpovídají, ale navzájem se jednotliví výrobci lehce liší. Používají totiž lehce rozdílné materiály, design boty a výrobní postupy.

My jsme dodavatelem lyžařských bot Nordica. Pokud už od nich boty máte a hledáte nové, tak víte, že nové lyžáky se stejným indexem budou opravdu stejně tuhé jako ty předchozí.

© 2005–2022 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík