Jak vybrat vybavení na snowboard

V tomto článku se zaměříme na výběr správného vybavení na snowboard. Tedy boty, vázání, oblečení a další doplňky. Podle jakých parametrů vybírat samotný snowboard jsme poradili v tomto článku.

Při výběru vybavení hraje roli mnoho faktorů. Výška a váha jezdce, zkušenosti a jaký styl jízdy máte v plánu. Zda si to pofrčíte po sjezdovce nahoru a dolů nebo vás víc lákají překážky a skoky, případně freeridová jízda v prašanu.

U nás najdete na jednom místě vše, co na snowboard potřebujete. Vybavíme vás od hlavy k patě. Od bot až po helmu.

  • Boty na snowboard

A právě u bot začneme. Bota na snowboard by měla mít stejné číslo jako vaše běžné boty. Doporučujeme si boty vyzkoušet, stejné číslo ještě neznamená, že bota opravdu sedí. Boty na snowboard musí sedět dokonale, protože to ovlivní nejen vaše pohodlí, ale i kvalitu jízdy a ovladatelnost prkna.

Na zkoušení si vezměte ponožky, ve kterých jezdíte nebo nějaké vysoké a tlustší. Žádné letní kotníčkové. Vnitřní stélku utáhněte na maximum a boty pevně zavažte. Noha by měla být v botě zcela napevno, bez možnosti se hýbat, ale zároveň by vás neměly nikde tlačit.

Tuhost boty

Na freestyle ježdění v parku se více hodí boty měkčí, které vám umožní větší volnost pohybu. Na ježdění na sjezdovkách nebo freeride mimo ně jsou vhodnější tužší boty. Ty poskytují noze větší oporu a tedy cit pro jízdu.

Tkaničky nebo lanka?

Tkaničky jsou klasika a mnoho snowboardistů na ně nedá dopustit. Máte s nimi pocit, že si botu můžete utáhnout sami podle pocitu. Tak jak to zrovna chcete. Navíc jsou boty s tkaničkami zpravidla levnější.

V posledních letech stále více výrobců přichází se speciálními utahovacími systémy. Najdete je hlavně na dražších modelech a určitě zde své peníze dáte za kvalitu. Systémy jsou velmi spolehlivé, stojí za nimi výzkum a testování a slibují perfektně utažené boty. Můžeme doporučit například možnost utahovat zvlášť holenní a nártovou část boty.

  • Vázání

Vázání na snowboard vybírejte až když máte vybrané boty. Ty musí do vázání dobře padnout. Při výběru se řiďte velikostí boty.

Na většině vázání můžete nastavovat délku základny, nártové popruhy držící chodidlo a míru náklonu opěrky paty. K vázání mějte ze začátku po ruce i nářadíčko, protože jen málokomu se podaří nové vázání nastavit hned napoprvé perfektně a zpravidla musíte udělat korekce v nastavení přímo na svahu.

  • Helma a chránič páteře

Vyrazit na snowboard bez helmy je hazard. I dospělí by ji měli mít na hlavě při každé jízdě.

Při výběru se řiďte obvodem hlavy. Helma na snowboard i na lyže vám musí na hlavě sedět tak, že i bez zapnutého pásku pod bradou se helma při zatřepání hlavou nepohne.

Vybírat můžete i z helem s nastavitelnou velikostí. Vhodné jsou hlavně pro děti. Těm pak i během růstu vydrží více sezón a vždy na hlavě dobře drží.

Pokud se chystáte na snowboardu skákat a jezdit na překážky, určitě využijte i další chrániče. Minimálně pak chránič páteře. Ten je číslován stejně jako oblečení – tedy XS až XXL. Osobně doporučujeme chránič páteře používat na snowboardu vždy.

  • Oblečení

U snowboardové bundy a kalhot vybírejte dle ukazatelů voděodolnosti a paropropustnosti. Lehčí a prodyšnější oblečení se více hodí pro aktivity, kde jste neustále v pohybu. Naopak pokud se rádi zastavíte u baru nebo s přáteli zevlujete u překážek a stavíte skoky, tak volte oblečení s vyšším vodním sloupcem a méně propustné.

Obecně byste měli vybírat kalhoty a bundy s parametry prodyšnosti a voděodolnosti nad 10 000/10 000. Zvlášť, pokud na prkně teprve začínáte. Pádům a sezení na sněhu se nevyhnete.

Ideálně by měla být bunda na vnitřní straně vybavena pásem proti sněhu. Výhodou je, pokud je pás odepínací, bunda je pak příjemnější při běžném nošení.

Rukavice na snowboard by neměly být příliš těsné, rychleji pak prochladnou prsty. Větší tepelný komfort poskytují rukavice s vyjímatelnou vnitřní fleecovou vložkou. Tyto rukavice také rychleji uschnou. Protože na snowboardu člověk často manipuluje s vázáním, je lepší sáhnout po prstových rukavicích.

  • Brýle

Všechny zimní brýle mají nastavitelnou délku pásku, takže nemusíte řešit jejich velikost. Řešte naopak barvy skel. Každá z barev/typů skla se hodí do jiných podmínek. Nejlepší je se před odchodem na svah podívat na světelné podmínky a předpověď a dát si na brýle vyhovující sklo.

Do jasného slunečného počasí se hodí tmavší zrcadlová skla, při zhoršených světelných podmínkách, mlze nebo sněžení je nejlepší rozjasňující žluté či oranžové sklo. Pro noční ježdění je nejlepší sklo čiré. Když se počasí střídá, nebo jste líní ho vyměňovat, můžete zkusit sklo růžové či bronzové. O nich se dá říct, že jsou nejuniverzálnější.

Fajnšmekrům doporučujeme brýle se sférickým sklem. To je vypouklé a všechny předměty vidíte nezkreslené a opticky věrné.

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík