Jak vybrat helmu na kolo

Podle jakých parametrů helmu na kolo vybrat, aby vám dobře seděla a dobře chránila? Jaké jsou druhy helem? Jak poznat kvalitní helmu od základního modelu? To vám poradíme v tomto článku a samozřejmě také ve všech našich kamenných prodejnách.

A na začátek nejdůležitější otázka...

Je cyklistická helma povinná?

Helma je povinná pro mladé cyklisty do 18 let. Ale podle nás by bez přilby neměl vyrazit na kolo nikdo. Dospělý člověk není o nic míň zranitelný než dítě. Zdraví má každý jen jedno a život vám může otočit naruby i jeden nešťastný okamžik.

Druhy cyklistických helem

  • Silniční helma

Nejrozšířenější varianta pro použití na silnici nebo v lehkém terénu. Při výběru sledujte co nejnižší váhu a co nejlepší odvětrávání.

  • Helma na horské kolo

Od silniční se zase tolik neliší. Má zpravidla o trochu robustnější stavbu a v přední části „kšilt“ proti slunci. Při běžných výletech na kole není důležité, zda jste pořídili helmu silniční nebo horskou.

  • BMX helma

Helmy používané ve skateparcích a pro freestyle ježdění. Jsou oblíbené hlavně mezi dětmi, protože mají podobný design jako helmy na skate a snowboard. Robustní konstrukce poskytuje dobrou ochranu, ale kvůli horšímu odvětrávání není tato helma vhodná pro dlouhé vyjížďky a výlety.

  • Helma na sjezd a freeride

Upřednostňují maximální ochranu před pohodlím. Designově vychází z motocyklových helem, chrání celou hlavu, týl i obličej. Jsou výrazně těžší a hůře odvětrávané než jiné typy a proto není vhodné používat je pro běžnou jízdu na kole. Pro těžké terény a traily jsou však nejlepší volbou.

Dětské helmy a dámské helmy

Mají stejnou stavbu jako pánské/unisex helmy. Liší se převážně velikostí a váhou.

Dětské helmy na kolo se vyrábí od nejmenších velikostí až po dospělé. Je u nich dáván důraz i na úpravu velikosti kolečkem, aby si rostoucí dítko mohlo přilbu přizpůsobit. U dětských modelů se také můžete častěji setkat s reflexními prvky.

Helmy pro ženy se stavbou příliš neliší, jen bývají někdy oproti srovnatelné pánské helmě lehčí.

Hmotnost a odvětrávání

Dva základní parametry, které nejvíce ovlivňují zážitek z jízdy. Laicky můžete úroveň odvětrávání posoudit podle velikosti a počtu průduchů na přilbě.

Není to pravidlem, ale často platí, že prémiové modely mohou díky využití pevnějších materiálů udělat na helmě i více větších průduchů a přitom zachovat vysokou úroveň ochrany. Tím zabijí hned 3 mouchy jednou ranou. Špičkové modely jsou nejlehčí, s nejlepším odvětráváním a poskytují největší ochranu.

Nejlehčí helmy na trhu se pohybují okolo 200 gramů, průměrný kousek pak váží mezi 300 – 400 gramy.

 

TIP: Na většinu cyklohelem můžete upevnit sportovní kameru, která vám pomůže užít si a sdílet své zážitky z jízdy s přáteli.

 

Jak vybrat správnou velikost helmy?

Výrobci rozlišují velikosti dvojím způsobem. Část používá, stejně jako u oblečení, velikosti S, M, L a XL. Velikost S je vhodná pro obvod hlavy 50 – 54 cm, M 54 – 58 cm, L 58 – 62 cm a XL nad 62 cm. Jiní výrobci používají přímo údaj obvodu hlavy v cm.

Dámské cyklo helmy a helmy pro děti jsou vyráběny v menších velikostech a někdy mají i posunuté míry.

Doporučujeme vybírat jen helmy s kolečkem či páskem pro úpravu velikosti. Ty by měly být standardem u všech silničních a MTB helem. Výjimkou jsou některé sjezdové a freestyle helmy. Každá velikost má určitý rozptyl a až pomocí kolečka či pásku přizpůsobíte helmu perfektně pro svoji hlavu.

Někteří výrobci u lepších modelů nabízejí i systémy, které kromě obvodu umožňují i úpravu výškového posazení helmy.

Jak poznáte, že helma správně sedí?

Na hlavu si ji nasaďte přibližně vodorovně a přední část by vám měla končit přibližně v polovině čela.

Helmu zkoušejte a dotahujte se zapnutým podbradním řemínkem. Za něj byste měli být schopni zastrčit maximálně dva prsty. Pokud zastrčíte více prstů, máte řemínek příliš volný. Přilba by se při lehkém zatřesení hlavou neměla pohnout.

Utahovací řemínky by se neměly přímo dotýkat uší. Pak by při delší jízdě hrozily otlaky a odřeniny. Lepší helmy nabízí možnost přizpůsobení prostoru kolem uší a nastavení délky řemínku.

Pokud si některou z helem zkoušíte a zdá se vám, že v přední či zadní části máte volný prostor, ale na bocích už vás začíná tlačit nebo naopak, vyzkoušejte jiný model. Helmy různých výrobců mají mírně odlišnou stavbu a ne každý model vám může vyhovovat.

V naší nabídce najdete široké spektrum modelů, které potěší jak ty, kteří hledají levnou helmu pro víkendové vyjížďky k blízké hospůdce, tak prémiové modely pro zapálené cyklisty. Zaměřujeme se například cyklo helmy Specialized, Alpina, Smith nebo Giro. Oblíbené jsou i cyklistické helmy Uvex.

 

Líbil se vám článek? Umíme poradit s ledasčím. Pokud vás cyklistika chytla a chcete si pořídit nový stroj, mohlo by vás zajímat, jak vybrat kolo.

© 2005–2024 Helia Trade s.r.o.
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík