Nacházíte se na: Úvodní stránka Poradna Jak vybrat in-line brusle

Jak vybrat in-line brusle

Inline bruslení je poměrně mladý sport, který si u nás ale během krátké chvíle získal velkou oblibu a neustále přibývají místa, kde se dá prohánět na 4 kolečkách v řadě. Nabízíme brusle celosvětově nejrozšířenejší značky Rollerblade, která s inline bruslením před 35 lety přišla. Pokud si nevíte s výběrem rady, doporučujeme navštívit naše prodejny, kde Vám naši prodavači s výběrem ochotně pomůžou a můžete si brusle vyzkoušet.

Pár rad na začátek:

 • Velký důraz dejte výběru vhodné velikosti a typu boty. Jedná se o sportovní botu, která musí na noze sedět, neměla by se při odrazu zvedat pata. Počítejte s tím, že textilní bota se trochu roztáhne. Je však nutné při výběru velikosti zohlednit další faktory jako propínaní nohy při odrazu, širší ponožku, natečení nohy při vibracích, proto je vhodné volit brusli o cca 5 -10 mm větší než je velikost chodidla v mm. Případné nejasnosti při výběru konzultujte s naším personálem.
 • Dalším faktorem při výběru je velikost koleček - obecně menší jsou lépe ovladatelná. Větší kolečka jsou rychlejší, lepé překonávají nerovnosti, ale díky delšímu rámu a vyššímu těžišti jsou náročnější na ovladatelnost.
 • U koleček nalezneme také označení tvrdosti (70A - 90A). Obecně měkčí kolečka mají lepší přilnavost a lépe pohlcují vibrace, ale rychleji se sjíždí. Tvrdší kolečka vydrží déle, ale na hladkém povrchu mohou podkluzovat. 
 • Ložiska jsou označována číselnou řadu (SG3 - SG5 - SG7 a SG9), vyšší číslo znamená kvalitněšjí zpracování ložisek a tudíž hladší chod. Jedná se o zapouzdřená samomazná vazelínová ložiska určená pro běžnou jízdu. Olejová ložiska HTO jsou rychlejší, ale mají násobně kratší životnost, poté je nutné je vyčistit a promazat.

 

Inline brusle můžeme rozdělit do několika kategorií:

 

REKREAČNÍ - kolečka 76 - 82 mm

FITNESS - kolečka 84 - 100 mm

KONDIČNÍ (SPEED) - kolečka 90 - 110mm 

ZÁVODNÍ (RACE) - kolečka 100 - 110 mm

DĚTSKÉ - kolečka 72 - 76 mm

MĚSTSKÉ (URBAN) - kolečka 80 - 84mm

AGRESSIVE (STREET) - kolečka 50 - 60 mm

DOPLŇKY

SERVIS

 

Přejít na brusle v eshopu

 

 

REKRAČNÍ BRUSLE

Základní modelybruslí pro nenáročné nebo začínající bruslaře. Tyto brusle mají relativně menší kolečka (76 - 82mm). Díky menším a měkčím kolečkům (označení tvrdosti 78A - 82A) jsou tyto brusle dobře ovladatelné a je na nich snadné se naučit základy in-line bruslení. Botičky jsou velmi komfortní, převážně širšího střihu s jednoduchým utahováním na tkaničky. Botičky jsou dostatečně vysoké, aby poskytly začínajícím bruslařům dobrou oporu v kotníku. Nejzákladnější modely mají plastové rámy, lepší modely hliníkové rámy. Modelové třídy zahrnují ASTRO, WING, SPARK, SIRIO, CRUISE,...

NÁŠ TIP:

pánské Cruise 82 dámské Crusie 82 WFITNESS BRUSLE

Nejprodávanější kategorie inline bruslí. Velikost koleček pokrývá škálu od menších dobře ovladatelných 84mm, přes střední velikost 90mm, která kombinuje dobré jízdní vlastnsti a slušnou ovladatelnost, až po rychlá 100mm kolečka. Tyto brusle mají vysoké fitenss botičky poskytující dobrou oporu v kotníku při jízdě. Oproti rekreačním modelům mají tyto brusle pevnější botičky, které nohu lépe fixují i při svižnější jízdě. Kolečka jsou středně tvrdá (převážně 84A) a rámy ze slitin hliníku nebo odhlečené z magnesia. Do fitness bruslí se dávají vyšší sady vazelínových ložisek (SG7 nebo SG9). V této třídě nalezneme např. modely IGNITER, CROSSFIRE, ACTIVA, MACROBLADE, ASTRO...

NÁŠ TIP:

pánské Astro 84 dámské Astro 84 W pánské Igniter 90 XT dámské Igniter 90 XT WKONDIČNÍ (SPEED) BRUSLE

Komfortní brusle pro nadšené bruslaře, kteří najezdí slušnou dávku kilometrů. Výraznou změnou oproti fitness a rekreační kategorii je snížená botička s pevnou laminátovou podrážkou a patou. Tato botička již sice neposkytuje takovou oproru, ale umožňuje lepší odraz zkušenějším bruslařům. Pevná podrážka dá do odrazu více síly a stability. Botičky jsou také oproti fitness modelů lehce užší, aby nohu dobře fixovali. Pořád se ale jedná o vysoce komfortní boty, vhodné na několikahodinové projížďky. Kolečka zde najdeme v rozmezí 90 až 110mm s vyšší tvrdostí (převážně 85A), ložiska buď vazeínová (SG9) nebo rychlejší olejová (HTO). V této třídě nalezneme modely TEMPEST a nové modely POWERBLADE se speciálním uchycením rámu na středu pro lepší a preciznější odraz.

NÁŠ TIP:

pánské Tempest 100 dámské Tempest 100 W novinka Powerblade 100 GTMZÁVODNÍ (RACE) BRUSLE

Brusle bez kompromisů, nízká a lehká carbová bota, odlehčené rámy, rychlá olejová ložiska a velká kolečka pro ty, kteří chtějí protnout pásku v cíly! Do této kategorie patří brusle řady RACEMACHINE.

NÁŠ TIP: 

Racemachine 110DĚTSKÉ BRUSLE

Brusle pro ty nejmenší. Dětské brusle se dělají s roztahovací botičkou na 4 velikosti:

 • 175 - 210 mm (EU 28 - 32)
 • 210 - 230 mm (EU 33 - 36)
 • 230 - 260 mm (EU 37 - 40)

NÁŠ TIP:

Alpha Alpha GMĚSTSKÉ (URBAN) BRUSLE

Brusle pro nadšence, které nebaví jezdit pouze po stezce, ale vyrazí raději do ulic města. Pevná skeletová bota je dělána tak, aby dobře držela nohu a ustála skoky a další triky (slidy,..). Maximálně zkrácený rám pro maximální možnou ovladatelnost. Kolečka 80 až 84 mm. Pod patou se nachází vrstva tlumící nárazy při dopadech  - SHOCK ERASER. V této kategorii nalezneme URBAN BRUSLE - řada FUSION a MAXXUM a slalomové brusle - řada TWISTER. 

NÁŠ TIP: 

Fusion 84 Twister 80AGRESSIVE (STREET)

Speciální brusle určené na rampy. Nalezneme zde extrémně malá (50 - 60mm) a tvrdá kolečka (až 90A).

 DOPLŇKY

 • Nezapomínejte na ochranné pomůcky, při bruslení je velmi důležitá přilba a také chrániče (zápěstí, lokty, kolena).
 • Kvalitní ponožka výrazně zvýší komfort nohy v brusli. Ponožka musí být vyšší než komín brusle, tak aby Vám nekončila v brusli.
 • Do bruslí je možné zakoupit sportovně ortopedické vložky, které lépe usadí nohu v botě a podpoří klenbu nohy.
 • Na prodejnách nabízíme veškeré příslušenství - náhradní sady koleček, ložisek, šroubů a přezek, brzdových špalků i nářadí. 

NÁŠ TIP: 

3-sada chráničů LUX 3-sada chráničů LUX WSERVIS

 • Vždy si před jízdou zkontrolujte dotažení všech šroubů.
 • Vyhýbejte se vodě a prachu.
 • Pravidelným otáčením a prohazováním koleček výrazně prodloužíte jejich životnost. - návod jak vyměnit kolečka
 • Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se obrátit na naše odborníky, zajistíme servis vašich bruslí.

NÁŠ TIP:

montážní klíč Rollerblade

 

 

Mnoho šťastně najetých kilometrů přeje

HELIA TEAM

Aktuální články poradny


Rychlý kontakt